Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

"Rok Pamięci Josepha von Eichendorffa" zainaugurowany...

2007-03-12, Poniedziałek

W listopadzie 2007 r. przypada 150. rocznica śmierci poety romantycznego, urodzonego w Łubowicach na ziemi raciborskiej - Josepha von Eichendorffa. Joseph von Eichendorff był związany ze śląską ziemią nie tylko poprzez swoje dzieła, w których sławił jej piękno. Był również otwarty na polską kulturę tego terenu, o czym świadczy poziom znajomości języka polskiego oraz zainteresowanie bajkami i podaniami krążącymi wśród polskojęzycznej ludności. Dzieła Eichendorffa powiązane są z przyrodą, osadzone w tradycji chrześcijańskiej. Częściowo przetłumaczone na język polski (1912 r. - pierwsze polskie wydanie noweli "Z życia nicponia"). Coraz częściej wydawana i publikowana jest jego poezja w języku polskim. Idee i emocje w niej zawarte są obecnie bardzo ważne dla współczesnego Europejczyka, a zarazem posiadają ogólnoludzki wymiar. Eichendorff jest obecnie otaczany coraz większym szacunkiem i zainteresowaniem. Postać i twórczość tego poety okresu romantyzmu stanowi wspólny dorobek kulturowy polskiego i niemieckiego narodu.
"Celem "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa" jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, wzmocnienie poczucia więzi łączących ludzi żyjących na Śląsku z ich korzeniami, pogłębienie więzi emocjonalnej z własnym regionem oraz umiejętność pogodzenia poczucia własnej tożsamości regionalnej i narodowej z postawą uniwersalizmu" - czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego z dnia 26 września 2006 r. w sprawie ogłoszenia roku 2007 Rokiem Pamięci Eichendorffa.

W ramach obchodów "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa", Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Raciborzu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, organizują wspólnie wiele imprez mających na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu postaci Eichendorffa. Wśród najważniejszych przedsięwzięć, znajdują się: uroczystość nadania Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w ZSO Nr 1 w Raciborzu im. Josepha von Eichendorffa oraz otwarcia nowego łącznika szkoły, czy międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Joseph von Eichendorff neu lesen - nowe czytanie Josepha von Eichendorffa".

Obchody "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa" zainaugurowane zostały uroczyście 10 marca br. - w dniu 219 urodzin poety. Z tej okazji w Kościele Parafialnym w Łubowicach odprawiona została msza św. w języku niemieckim, a po nabożeństwie w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach odbyło się spotkanie okolicznościowe.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu raciborskiego, jak również wszystkie osoby zainteresowanie postacią Eichendorffa, do udziału w imprezach "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa". Szczegóły znaleźć można na plakatach oraz na internetowej stronie - www.powiatraciborski.pl