Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Rozwój lokalny kosztuje, ale się opłaca... - czyli o zakończonym seminarium gospodarczym w Raciborzu

2006-09-13, Środa

Głównym celem spotkania liderów samorządów gmin powiatu raciborskiego, przedstawicieli samorządów gospodarczych z terenu powiatu, a także przedstawicieli partnerskiego Powiatu Märkischer było określenie potrzeby stworzenia przez samorządy lokalne podmiotu do spraw rozwoju gospodarczego i pomocy w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.

Na zdj. Jochen Schroeder z GWS (z lewej) i Starosta ALoys Steppuhn (z prawej.

Podczas seminarium Jochen Schroeder - dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego GWS z Powiatu Märkischer przedstawił niemieckie doświadczenia w zakresie wsparcia gospodarczego dla lokalnego biznesu.
Agencja Rozwoju Regionalnego GWS jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której większościowym udziałowcem (86 proc.) jest samorząd Powiatu Märkischer. Po 7 proc. udziałów mają cech rzemiosł i izba gospodarcza. GWS zajmuje się doradztwem i konsultingiem w małych i średnich przedsiębiorstwach działających głównie na rynku lokalnym. GWS zbiera informacje o profilach działalności firm, ich oczekiwaniach i potrzebach. Dane te tworzą bazę firm Powiatu Märkischer. Oprócz tego, Agencja sporządza różnego typu analizy służące m.in. poszukiwaniu kontrahentów dla lokalnego biznesu.
- Jesteśmy wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców, których nie stać na korzystanie z usług firm zewnętrznych. Jesteśmy urzędnikami, ale naszą pracę świadczymy przede wszystkim w terenie, a nie za biurkiem, bo tego oczekują od nas przedsiębiorcy. Rocznie mamy zaplanowanych około 150 spotkań z przedsiębiorcami. Dla rozwoju lokalnego konieczne i zasadne wydaje się więc powołanie agencji rozwoju lokalnego - instytucji związanej z samorządem, mającej rekomendację władz samorządowych, ale jednocześnie wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców - podkreśla Jochen Schroeder, dyr. GWS.

GWS udziela większość porad bezpłatnie, a jej działalność częściowo jest dofinansowywana z unijnych programów i składek członkowskich. Koszty zatrudnienia pracowników finansuje Powiat Märkischer.
- Pomoc finansowa samorządu Powiatu Märkischer to duża kwota, ale mamy też świadomość, że wspieranie rozwoju gospodarczego dużo kosztuje. Aktywizacja gospodarcza jest konieczna, bo przynosi z czasem wymierne korzyści. To po prostu inwestycja w przyszłość - mówi Aloys Steppuhn, Starosta Powiatu Märksicher, goszczący również na seminarium w Raciborzu.

Adam Hajduk, Wicestarosta

Uczestniczący w seminarium przedstawiciele Raciborskiej Izby Gospodarczej i lokalnych przedsiębiorców, jak również liderzy samorządów, jednogłośnie wyrazili potrzebę zorganizowania na terenie powiatu raciborskiego instytucji na wzór Agencji Rozwoju Regionalnego GWS w Powiecie Märkischer.
- Taki podmiot byłby bardzo pomocny dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Powołanie agencji rozwoju lokalnego na naszym terenie wydaje się być nieuchronne, zważywszy na fakt, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, a i sam Powiat Raciborski prężnie i efektywnie współpracuje ze swoimi partnerami zagranicznymi z Niemiec i Walii - uważa Adam Hajduk, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego. - Przeszkodą jest jednak finansowanie działalności takiego podmiotu, z uwagi na skromne budżety samorządowe - mówi Adam Hajduk.

Seminarium gospodarcze zatytułowane "Wsparcie gospodarcze ze strony samorządu" służyło zatem przede wszystkim wymianie doświadczeń z partnerskiego Powiatu Märkischer. Być może również w polskich realiach uda się w niedalekiej przyszłości powołać instytucję zajmującą się rozwojem lokalnym.