Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Ruszają bezpłatne badania dla mieszkanek i mieszkańców naszego powiatu

2011-03-28, Poniedziałek

Już dziś Powiat Raciborski we współpracy z Szpitalem Rejonowym im. dr Józefa Rostka w Raciborzu rozpoczyna realizację programu bezpłatnych badań dla mieszkanek i mieszkańców naszego powiatu. Program potrwa do 16 grudnia br. i jest w całości finansowany ze środków Powiatu Raciborskiego.

Rodzaje badań:

1) dla ciężarnych mieszkanek powiatu raciborskiego na oznaczenie:
a) antygenu cytomegalii i toksoplazmozy (TOXO+CMV),
b) paciorkowca z grupy B (GBS),
c) wirusa HIV.

Do wykonania badania niezbędne jest skierowania od lekarza ginekologa, a w przypadku GBS pobranie wymazu przez lekarza ginekologa.

2) dla mężczyzn, mieszkańców powiatu, którzy ukończyli 50. rok życia na stężenie swoistego antygenu sterczowego (PSA).

Dane mężczyzn, u których stwierdzono przekroczenie normy stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA) zostaną przekazane przez Szpital lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, u którego zadeklarowana jest dana osoba.

Badania TOXO+CMV, HIV, PSA są wykonywane przez Laboratorium Analityczne Szpitala w godzinach:
1) poniedziałek, wtorek, środa, piątek – 6.00 – 11.00 i 14.00 – 16.00,
2) czwartek – 14.00 – 18.00,

Badania GBS są wykonywane przez Laboratorium Mikrobiologiczne Szpitala od poniedziałku do soboty w godz. od 7.00 do 14.00.