Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

"Septyma" gościła w Hrabstwie Wrexham...

2007-02-16, Piątek

Wszystkie występy zostały przyjęte z wielkim aplauzem. Dziewczyny z "Septymy" zwiedziły ponadto Hrabstwo Wrexham, gościły też m.in. w angielskim mieście Chester z czasów rzymskich.

Raciborską grupę wokalną podczas pobytu w Wrexham odwiedziła Pani Jane Guy - dyrygent goszczącego w styczniu br. w powiecie raciborskim dziecięcego zespołu "Ysgol Deiniol Marchwiel". Pani Guy Jane nauczyła polską grupę hymnu w języku walijskim oraz kołysanki walijskie, a efekty tej nauki "Septyma" zaprezentowała podczas wspomnianego już koncertu festiwalowego.

Niecodziennym wydarzeniem był spontaniczny koncert "Septymy" na lotnisku w Liverpoolu. Oczekiwanie na opóźnione z powodów złych warunków atmosferycznych loty, dziewczyny postanowiły umilić pasażerom śpiewem i tańcem.

Zespół wokalny "Septyma" powstał jesienią 1975 roku. Inicjatorem i kierownikiem artystycznym przez cały, ponad 30-letni, okres istnienia zespołu jest Franciszek Borysowicz. Skład obecny jest siódmym z kolei w historii zespołu. Śpiewają w nim studenci różnych uczelni w Polsce. Zespół ma w repertuarze kilkadziesiąt piosenek wykonywanych w językach polskim, angielskim, niemieckim, czeskim i włoskim. Są to kompozycje m.in. D. Ellingtona, L. Armstronga, C. Portera, W. C. Handy'ego, G. Gershwina, a także F. Borysowicza. W ciągu całego okresu działalności zespół dał kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Dziewczęta śpiewały w takich krajach jak: Chorwacja, Czechy, Francja, Niemcy, Słowacja i Włochy. Zdobyły wiele cennych nagród zarówno na festiwalach ogólnopolskich, jak i lokalnych. "Septyma" występowała także wielokrotnie na antenie Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W roku 2005, z okazji jubileuszu 30-lecia "Septymy", Raciborskie Centrum Kultury, przy którym działa zespół, wydało płytę CD zawierającą repertuar wszystkich składów zespołu.

"Septyma" została zaproszona do udziału w Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym w Wrexham przez Powiat Raciborski, jako reprezentant partnerskiego dla Hrabstwa Wrexham samorządu. W ubiegłym roku Powiat Raciborski reprezentował zespół wokalny "Miraż" z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Hrabstwo Wrexham jest partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego od maja 2004 roku.