Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Trwa VII edycja Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne – w etapie regionalnym są cztery gospodarstwa z powiatu raciborskiego

2009-07-06, Poniedziałek

Niezmiennym przesłaniem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w procesie pracy oraz poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
Organizatorami konkursu są:
1. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
2. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
3. Państwowa Inspekcja Pracy,
4. Inne instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy i bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych oraz producenci maszyn i urządzeń rolniczych.

Konkurs przebiega w trzech etapach:
- I etap regionalny,
- II etap wojewódzki,
- III etap - finał krajowy.

Na każdym etapie laureaci konkursu zdobywają nagrody i wyróżnienia, których fundatorami są organizatorzy konkursu oraz sponsorzy.

W tegorocznym konkursie do etapu regionalnego obejmującego teren działania KRUS Katowice zgłoszono 18 gospodarstw, w tym 4 gospodarstwa z powiatu raciborskiego prowadzone przez:
- Sylwię i Waltera Witeczek z Bieńkowic
- Marię i Konrada Bartosz z Bolesławia
- Renatę i Henryka Jeremiasz z Samborowic
- Stefanię i Teofila Pendziałek z Rudnika.

Regionalna Komisja Konkursowa w maju bieżącego roku po wizytacjach i ocenie z pośród 18 zgłoszonych gospodarstw wyłoniła 3 laureatów do etapu wojewódzkiego. We wszystkich gospodarstwach biorących udział w Konkursie zaobserwowano ponadprzeciętną dbałość o stan bezpieczeństwa pracy, a także o estetykę zagrody.

Z satysfakcją można stwierdzić, że dla rolników świadomość występowania zagrożeń życia i zdrowia przy pracy w gospodarstwach jest inspiracją do wprowadzania pozytywnych zmian. Można do nich zaliczyć: poprawę stanu nawierzchni podwórza i ciągów komunikacyjnych w budynkach, zamontowanie osłon przy maszynach rolniczych, wykonanie barierek przy schodach i otworach zrzutowych, wymiany uszkodzonych elementów instalacji elektrycznej.

W etapie regionalnym gospodarstwo Państwa Renaty i Henryka Jeremiasz zajęło II miejsce.
Wojewódzka Komisja Konkursowa w czerwcu br. ponownie poddała ocenie wyłonione gospodarstwa w etapach regionalnych (obejmujących teren działania KRUS Katowice, KRUS Bielsko Biała i KRUS Częstochowa). Do krajowego etapu Konkursu wytypowała gospodarstwo Państwa Renaty i Henryka Jeremiasz jako najbardziej bezpieczne w Województwie Śląskim. Uroczyste ogłoszenie wyników etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2009" i wręczenie nagród odbędzie się podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie. Centralna Komisja Konkursowa (powołana przez Prezesa KRUS) do 14 sierpnia br. przeprowadzi wizytacje i podda ocenie 16 gospodarstw – zwycięzców etapów wojewódzkich.

Na ręce Państwa Renaty i Henryka Jeremiasz – właścicieli najbezpieczniejszego gospodarstwa w województwie - składamy serdeczne gratulacje i życzymy zwycięstwa w rywalizacji o najbezpieczniejsze gospodarstwo w kraju.

KRUS PT Racibórz