Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Tworzenie sieci współpracy w regionach europejskich, czyli o międzynarodowej konferencji partnerów projektu "INNOFIRE" w Raciborzu

2006-09-13, Środa

Głównym celem projektu jest utworzenie sieci powiązań współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i innymi zainteresowanymi jednostkami krajowymi oraz partnerami zagranicznymi w branży medycznej. Oprócz Powiatu Raciborskiego, Powiatu Märksicher i Hrabstwa Wrexham, w "INNOFIRE" uczestniczą również regiony z Austrii, Włoch, Grecji, Szwecji i Belgii. Projekt realizowany jest w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg III C. Powiat Raciborski jest koordynatorem "INNOFIRE" w województwie śląskim.

Międzynarodowa konferencja partnerów projektu "INNOFIRE" w Raciborzu miała za zadanie rozpowszechnienie wiedzy o projekcie oraz ukazanie zasadności tworzenia sieci współpracy w różnych branżach w regionach, czyli tzw. działalności klastrowej. W spotkaniu uczestniczyli zatem przedstawiciele partnerów projektu: Agencja Rozwoju Regionalnego GWS z Powiatu Märkischer, firma "Zenit" z Niemiec, "Clusterland" z Austrii i "Ervet" z Włoch, jak również przedstawiciele branży medycznej (dostawcy usług medycznych, przedstawiciele placówek medycznych) i samorządowców.
- Działalność klastrowa polega na tworzeniu w regionach sieci współpracy. Bogate doświadczenia w tej dziedzinie mają partnerzy projektu "INNOFIRE", z którymi mamy przyjemność współpracować - tłumaczy Daria Ogińska z Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu, która jest menadżerem projektu "INNOFIRE".

Lucia Seel -

- Utworzenie klastrów w różnych regionach europejskich wpłynąć może na zwiększenie intensywności współpracy, może polepszyć produktywność w firmach, jakość i innowacyjność produktów - wyjaśnia Lucia Seel z firmy "Clusterland" z Austrii, lider projektu "INNOFIRE". - Niewątpliwym rezultatem projektu "INNOFIRE" jest utworzenie takiej sieci w branży medycznej. Oprócz wymiany doświadczeń między partnerami, efektem będzie utworzenie ogólnoeuropejskiej bazy firm - tzw. MediMap, która ułatwi nawiązywanie kontaktów i współpracę z producentami, odbiorcami, usługodawcami i handlowcami sektora medycznego z Europy - dodaje Lucia Seel.

Projekt "INNOFIRE" realizowany jest od stycznia 2004 roku, a zakończy się w czerwcu 2007 roku. Międzynarodowe konferencje partnerów projektu odbywają się przynajmniej dwa razy do roku.