Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Tydzień Kina Niemieckiego rusza w najbliższą niedzielę

2011-05-13, Piątek

Już po raz dziesiąty organizowany jest Tydzień Kina Niemieckiego w Raciborzu. Zapraszamy wszystkich od 15.05 do 22.05 do Domu Kultury "Strzecha". Tematem przewodnim będzie "świat sąsiadów". Patronat honorowy nad imprezą objęli Andrzej Wajda i Volker Schlöndorff.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 15 maja o godzinie 17.00 w DK "Strzecha". Starosta Raciborski, Prezydent Miasta Racibórz, Radio Mittendrin oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego serdecznie zapraszają. Wstęp bezpłatny!

W całej Polsce w maju organizowany jest Tydzień Kina Niemieckiego. Wzbudzić zainteresowanie krajem sąsiednim, przedstawić młode niemieckie kino, przekazać żywy i kolorowy obraz Niemiec - to cele, które pragnie osiągnąć ifa organizując Tydzień Kina Niemieckiego w Polsce. Motto Festiwalu przeprowadzonego przy wsparciu organizacji mniejszości niemieckich w Polsce, brzmi: "Świat Sąsiadów - Nachbarwelten“. W jedenastu polskich miastach pokazane zostaną filmy, które powstały w ostatnich latach. Będą to m.in. "Niemcy 09" ("Deutschland 09"), "Biegnij, jeśli możesz" ("Renn, wenn du kannst") oraz "Cudowny świat Schrödera" ("Schröders wunderbare Welt"). Film "Zimowy Ojciec" ("Wintertochter") będzie miał swoją prapremierę podczas tegorocznego Tygodnia Kina. Wybranymi filmami organizatorzy pragną przekazać różne koncepty życiowe oraz propagować otwartość wobec odmiennych kultur i akceptację inności. Kolejną w tym roku nowością jest bliska współpraca Organizatorów z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN). W wybranych miejscach zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne, które powstały dzięki dotacji Fundacji i które przedstawiają polsko-niemiecką historię, w tym również tą trudną.

Serdecznie zapraszamy !

Szczegółowe informacje: www.mittendrin.pl