Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

VII Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" zakończony...

2007-01-17, Środa

VII Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" odbywał się 8 i 9 stycznia br. w DK "Strzecha" w Raciborzu. W przeglądzie uczestniczyły zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz zespoły działające przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego z terenu powiatu raciborskiego. Uczestnicy przedstawiali inscenizację bożonarodzeniową w jednej z form - widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza. Prezentacje oceniało jury.

SP 1

Jury pod przewodnictwem Jerzego Dębiny (członkowie - Grażyna Tabor i Bernadeta Chłapek) postanowiło o przyznaniu 5 nagród równorzędnych:
- dla zespołu "Betlejemskie Gwiazdki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu - za przedstawienie pt. "Jasełka po śląsku" wg Elementarza Śląskiego; op. Siostra Jolanta Radomyska;
- dla zespołu "Pielgrzymi" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu - za przedstawienie pt. "Idźcie na cały świat"; op. Barbara Kuchajewicz, Barbara Śmieja, Piotr Pisarczyk i Adam Szramowski;
- dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli - za przedstawienie oparte na fragmentach "Małego Księcia"; op. Katarzyna Knura, Patrycja Siekierzyska i Ksenia Pochwyt;
- dla zespołu "Szkloki" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach - za przedstawienie pt. "Kolędnicy"; op. Ewa Gotzmann;
- dla zespołu "Wspólnota Świętej Notburgi" z Domu Pomocy Społecznej Św. Notburgi w Raciborzu - za przedstawienie pt. "Historia przyjaźni Boga z człowiekiem"; op. Anna Wędzina.

Laureaci otrzymali nagrody z rąk Starosty i WicestarostyPodczas koncertu galowego przeglądu "Pójdźmy do Betlejem", który odbył się 17 stycznia br. w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu, Starosta Raciborski Adam Hajduk i Wicestarosta Andrzej Chroboczek wręczyli laureatom dyplomy i nagrody. Starosta Hajduk podziękował wszystkim uczestnikom przeglądu za codzienne ich zaangażowanie, które efekty można później podziwiać na rozmaitych festiwalach i przeglądach. Na koncercie zaprezentowały swoje przedstawienia zespoły z DPS Św. Notburgi i SP 1.

Opiekunowie nagrodzonych zespołów

Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" jest zarazem etapem powiatowym Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych "Radlińskie Betlejki". Jury postanowiło zatem, że nagrodzone zespoły będą reprezentować powiat raciborski na "Radlińskich Betlejkach".

Piotr Cybułka"Radlińskie Betlejki" odbyły się w dniach od 9 do 11 stycznia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Gościem specjalny gali "Pójdźmy do Betlejem" był Piotr Cybułka, dyrektor MOK w Radlinie, który poinformował, że zespoły reprezentujące powiat raciborski na "Radlińskich Betlejkach" otrzymały następujące nagrody:
- zespół "Pielgrzymi" ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu - zajął III miejsce w kategorii szkół podstawowych;
- zespół "Betlejemskie Gwiazdki" z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu - zdobył II nagrodę w kategorii szkół specjalnych;
- zespół "Wspólnota Świętej Notburgi" z DPS Św. Notburgi w Raciborzu - zdobył wyróżnienie specjalne na "Radlińskich Betlejkach".

Organizatorami VII Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych "Pójdźmy do Betlejem" są Raciborskie Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Celem przeglądu "Pójdźmy do Betlejem" jest kultywowanie zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, a także aktywizowanie zespołów szkolnych do prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej swoich miejscowości, wychowanie w duchu szacunku dla wartości, chrześcijańskich, narodowych i rodzinnych oraz kultywowanie gwary śląskiej i elementów wielokuturowości.

DPS Św. Notburgi

SP 1