Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

VIII Raciborski Festiwal Ekologiczny - relacja dzień po dniu

2009-06-01, Poniedziałek


Zieloni Artyści

Wierszem i piosenką młodzi artyści z całej Polski postanowili wyrazić jak bardzo podoba im się otaczający ich świat. W ten sposób manifestują ekologiczne działania, zmierzające do jej ochrony. Do Raciborza na Festiwal Ekologiczny przyjechało ponad 60 osób z całej Polski, których twórczość została doceniona przez członków jury przeglądu.

VIII Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego przez: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta Racibórz, Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu. Rozpoczął się on spotkaniem w sali widowiskowej MDK. Elżbieta Biskup – dyrektor placówki, przywitała uczestników i zapoznała ich z przebiegiem zajęć festiwalu. Następnie odbyły się warsztaty wokalne i literackie. Młodzież mogła podszkolić swoje umiejętności oraz zdobyć nowe doświadczenia. Zajęcia prowadzili opiekunowie: Agnieszka Czarna (nauczyciel Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 3 w Raciborzu oraz MDK w Raciborzu), Ewa Koczwara (nauczyciel Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu, opiekun gazetki szkolnej "Dyzio Gimnazjalista"), Andrzej Biskup (nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych oraz MDK w Raciborzu), Elżbieta Biskup (dyrektor, nauczyciel MDK w Raciborzu). Następnie uczestnicy udali się na raciborski rynek, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu przez zastępcę prezydenta miasta Racibórz – Ludmiłę Nowacką oraz Wicestarostę Andrzeja Chroboczka. Miało to miejsce podczas trwania dorocznego Festynu Ekologicznego szkół miasta Racibórz. W trakcie festynu zaprezentowały się raciborskie szkoły podstawowe i gimnazjalne. Uczniowie przedstawili szeroki wachlarz programów artystycznych, m.in. taniec nowoczesny oraz różnego rodzaju scenki na temat ekologii i ochrony środowiska. Ważną częścią imprezy był występ zespołu: "Miraż", który wspólnie z uczestnikami przeglądu zaśpiewał hymn festiwalu. Najbardziej oczekiwanym przez wszystkich punktem programu za pewne był pyszny obiad, po którym nastąpił dalszy ciąg warsztatów, oczekiwanych przez uczestników. W godzinach wieczornych przewidywany jest recital raciborskich laureatów poprzednich edycji Festiwalu Ekologicznego – Hani Hołek, Justyny Krupa, Agnieszki Miśków – MDK.

Warto dodać, że nad VIII Festiwalem patronat medialny objęły: Polskie Radio Katowice, Polskie Radio Opole, Radio 90, Raciborska Telewizja Kablowa, Nowiny Raciborskie, Portal Nowiny.pl, Gazeta Informator Raciborski, TVP Katowice, Portal raciborz.com.pl; Portal naszraciborz.pl, Portal zielonalekcja.pl. Sponsorami festiwalu są: Mieszko S.A., Hotel Polonia, Subregion Zachodni. Festiwal współfinansują: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Raciborzu, Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Raciborzu. Honorowy patronat nad imprezą sprawują: Minister Środowiska – Maciej Nowicki, Wojewoda Śląski – Zygmunt Łukaszczyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Kazimierz Szabla, Henryk Siedlaczek – Poseł na Sejm RP – Sejmowa Komisja do Spraw Gospodarki, Polski Komitet ds. UNESCO, Fundacja NASZA ZIEMIA.

Z ekologią w Radiu Katowice

Drugi dzień warsztatów towarzyszących VIII Raciborskiemu Festiwalowi Ekologicznemu Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Racibórz 2009 należy zdecydowanie zaliczyć do udanych. Pomimo deszczowej pogody, wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Mieli do tego wiele powodów: kontynuację warsztatów literackich i wokalnych, a także wyjazd do Polskiego Radia Katowice.

Część finalistów konkursu wybrało się do regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, gdzie po jej siedzibie oprowadzał ich sam Janusz Wegiera. Dziennikarz ten jest twórcą znanych audycji, m.in. "Gwiazdy z winylowych płyt", Młodzi artyści mieli okazję, zobaczyć wiele ciekawych pomieszczeń i sprzętów. Niektórych zwiedzających zaskoczyła sala koncertowa Polskiego Radia. Okazało się, że swoje płyty nagrywają tam największe gwiazdy polskiej muzyki, np. Jerzy Połomski, Marek Grechuta, Myslovitz. Zwiedzono także archiwum płytowe. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, w jaki sposób następuje archiwizacja płyt, ich klasyfikacja oraz poznali procedurę odtwarzania muzyki na antenie. Największą magię radia można było poczuć w studiu antenowym. Przyglądanie się pracy na żywo wzbudziło zachwyt i ogromne zainteresowanie. Odczuć tych nie można opisać słowem, trzeba to przeżyć. Okazało się, że praca radiowego dziennikarza wiąże się z bardzo dużym stresem. Nawet 5 sekund ciszy odczuwane jest jak wieczność. Uczestnicy festiwalu mogli także zapoznać się z pracą realizatora dźwięku, a nawet obejrzeć prezentowany na żywo "Kurier popołudniowy". Spotkali się także z międzynarodową mistrzynią reportażu, a obecnie dyrektorem placówki - Anną Sekundewicz. Wizyta z całą pewnością była udana i przyniosła uczestnikom wiele nowych doświadczeń. Mogliśmy osobiści zaprosić słuchaczy Radia Katowice na Koncert Galowy Festiwalu w Raciborzu.
W tym samym czasie pozostała część uczestników festiwalu brała udział w warsztatach literackich i wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury. Finaliści szkolili swój kunszt artystyczny, po okiem wykwalifikowanych opiekunów.
Później czeka nas jeszcze bardzo ważna impreza – "Wieczór Interpretacji". Uczestnicy konkursu Wiersza Ekologicznego będą mogli zaprezentować swoją twórczość literacką.
Podsumowanie III dnia ekologicznego festiwalu w Raciborzu

Czekamy z niecierpliwością

Chociaż minęły już trzy dni VIII Raciborskiego Festiwalu Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2009 o Zasięgu Ogólnopolskim uczestnicy są na dal pełni energii, siły i chęci do zdobywania nowych doświadczeń.

Większość ludzi, dzisiejszego dnia odpoczywała z powodu weekendu. Jednak w raciborskim MDKu wrzało jak w ulu, a to za sprawą wczorajszego seminarium ekologicznego – Arboretum Bramy Morawskie. Młodzież, w czasie jego trwania miał okazję zapoznać się z roślinnością, którą można spotkać w ogrodzie botanicznym w Raciborzu. Uczestnicy zaczęli dzień od zwykłych warsztatów literackich. Jednak później odbyło się emocjonujące spotkanie z Jurorami, m in. Leszkiem Wójtowiczem – artystą, bardem "Piwnicy pod Baranami" – Kraków. Młodzi poeci mogli dowiedzieć się na co zwracano uwagę przy ocenianiu utworów. Przekazano im również wiele profesjonalnych wskazówek co do pisania wierszy. W tym samym czasie grupa wokalna odbywała próby akustyczne do Konkursu Piosenki Ekologicznej. Następnie wszyscy udali się na obiad do restauracji "Raciborska". Kiedy zjedli pożywny posiłek odbyli krótki spacer do Domu Kultury "Strzecha". Uczestnicy Piosenki i Początkujący piosenkarze i piosenkarki mieli okazję zaprezentować się w ekologicznym repertuarze. Konkurs Piosenki prowadził Mariusz Weidner. Młodzież zaprezentowała się w pięknej, leśnej scenografii, wykonując po dwie piosenki. Zaśpiewali "Burzę", "Rzekę Marzeń", "Wstawaj o już wiosna", "Chodź, pomaluj mój świat" oraz wiele innych ekologicznych utworów. Widzowie z zachwytem przypatrywali się scenicznym zmaganiom młodych artystów. Na werdykt Jurorów czekamy z tym większą niecierpliwością, gdyż wśród nich jest Renata Danel wykładowca emisji głosu Wydziału Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wieczorem-ogromne wydarzenie, jakim jest premiera filmu "U progu tajemnicy" w reżyserii Ewy Wawocznej.

Izabela Kic
Kamil Szypuła
Anna Stanek

Oficjalny Serwis Prasowy
VIII Raciborskiego Festiwalu Ekologicznego
Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej
Racibórz 2009 – Zasięg Ogólnopolski
"Dyzio Gimnazjalista" z Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu

WYNIKI
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO 2009
WYNIKI KONKURSU PIOSENKI 2009
WYNIKI KONKURSU WIERSZA 2009

wszystkie
początek strony