Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Wizyta sekretarza stanu K. Plocke

2009-04-21, Wtorek

W dniu wczorajszym z roboczą wizytą w powiecie raciborskim gościł Kazimierz Plocke sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przybył na zaproszenie posła na sejm RP Henryka Siedlaczka i Starosty Raciborskiego Adama Hajduka. Jednodniową wizytę rozpoczął konferencją prasową w tut. Starostwie, następnie udał się do Pawłowa i Wojnowic a o godz. 15.00 uczestniczył we wręczeniu odznaczeń "Zasłużony dla Rolnictwa" oraz dyskusji z rolnikami i samorządowcami powiatu raciborskiego.

Wiceminister zwiedzał indywidualne gospodarstwo rolne państwa Reginy i Józefa Malcharczyków w Pawłowie, które specjalizuje się w produkcji roślinnej (główne uprawy to pszenica, rzepak i buraki cukrowe). Następnie wizytował nowoczesną fermę bydła mlecznego, wchodzącą w skład Przedsiębiorstwa Rolno – Przemysłowego Agromax Sp. z o.o. w Raciborzu. O fermie informował Prezes Agromax Sp. z o.o. Bogusław Berka.

O godz. 15.00 rozpoczęła się uroczystość wręczenia odznak honorowych przyznanych przez Ministra Rolnictwa na wniosek Zarządu Powiatu Raciborskiego oraz Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej.

Odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa" otrzymali:
- Elżbieta Ceglarek, Danuta Glenc, Arnold Gonsior, Joachim Franiczek, Norbert Herber, Krystyna Jarosz, Anastazja Kolarz, Wolfgang Kroczek, Bernard Kupka, Jerzy Lodzik, Henryk Panek, Jan Skiba, Roman Więcierz, Ryszard Winiarski.

Po uroczystości K. Plocke spotkał się z rolnikami i samorządowcami powiatu raciborskiego. W spotkaniu uczestniczyło blisko 70 osób.  W trakcie dyskusji poruszono m.in. tematy dot.:
- zbiornika Racibórz – problem z gruntami zamiennymi dla rolników oraz wywłaszczanie;
- przywrócenia siedziby Dyrekcji ODR do Mikołowa;
- szkód łowieckich – konieczność nowelizacji ustawy, duże straty dla rolników;
- intensyfikacji szkoleń w sprawach możliwości pozyskania środków unijnych;
- łatwiejszego dostępu do informacji o możliwości uzyskiwania pomocy w ramach PROW.