Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Wydawanie paszportów z dwiema cechami biometrycznymi

2009-07-08, Środa

Od 29 czerwca br. w Polsce wydawane są paszporty zawierające drugą cechę biometrii, czyli odcisk palca. Zgodnie z nowymi przepisami od osoby ubiegającej się o paszport pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni.

W sytuacjach wyjątkowych, gdy linie papilarne na palcach wskazujących są nieczytelne lub brak jednego z tych palców, odciski pobiera się kolejno z pary palców środkowych, serdecznych albo pary kciuków. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o paszport ma tylko jedną dłoń lub nie posiada pary palców odpowiadających w obu dłoniach, pobiera się odcisk palca wskazującego jednej dłoni. W przypadku, gdy linie papilarne na palcu wskazującym są nieczytelne lub brak jest tego palca, odcisk pobiera się kolejno z palca środkowego, serdecznego lub kciuka.

W kontekście obowiązujących przepisów nie ma obowiązku pobierania odcisków palców od dzieci do 6 roku życia.

Dzieciom powyżej 6 roku życia paszporty będą wydawane na zasadach ogólnych, co oznacza konieczność pobrania odcisków palców.

Obecność dziecka w wieku od 6-ciu do 13 lat przy odbiorze dokumentu paszportowego pozostawia się do decyzji rodziców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dzieci do 13 roku życia nie muszą być obecne przy odbiorze dokumentu paszportowego. Jednak osoba odbierająca dokument paszportowy sprawdza za pomocą czytnika, czy dane osobowe i biometryczne /w tym odcisk palca/ zamieszczone w dokumencie są zgodne ze stanem faktycznym. Bez udziału dziecka w procedurze obioru nie ma możliwości weryfikacji danych biometrycznych. Rodzice mogą zweryfikować jedynie dane osobowe oraz wizerunek twarzy.