Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Zamek Piastowski w Raciborzu nadal ma szansę odzyskać swój dawny blask...

2006-09-20, Środa

Przypomnijmy. Projekt renowacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu znalazł na liście 6 kluczowych projektów dla Subregionu Zachodniego, które dofinansowane będą ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Liderzy samorządów zrzeszonych w Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego pod koniec sierpnia br. zdecydowali jednogłośnie o przekazaniu 5 mln euro na renowację raciborskiego zamku. Listę tę miał zatwierdzić ostatecznie Zarząd Województwa Śląskiego.

Zarząd Województwa przyjął IV wersję projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i przygotował także listę projektów kluczowych w ramach RPO, które mają znaczenie dla rozwoju regionu. Oznacza to, że mogą one otrzymać wsparcie bez konieczności uczestnictwa w obowiązujących w Programie Operacyjnym konkursach. Trzy najważniejsze z nich, tzw. duże projekty zostaną przedłożone Komisji Europejskiej. Należą do nich nowoczesna hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach (41,7 mln euro), nowy gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach( 43 mln euro) oraz Drogowa Trasa Średnicowej "Zachód" - odcinek Zabrze-Gliwice (75 mln euro).
- Wartość projektów zgłoszonych przez subregiony znacznie przekroczyła przeznaczone przez Zarząd Województwa około 40 proc. ze środków RPO. Z przedstawionych przez nie ponad 40 propozycji, Zarząd wybrał te z nich, które są kluczowe dla całego regionu - poinformował Michał Czarski, Marszałek Województwa Śląskiego. - Wyłonione w ten sposób 11 projektów zostanie przedstawione Ministerstwu Rozwoju Regionalnego. Na ich realizację można pozyskać 216 mln euro - dodał Czarski. Na liście tych inwestycji znajdują się m.in. uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej w Jaworznie oraz rozwój infrastruktury turystycznej subregionu południowego - po 40 mln euro, infrastruktura okołolotniskowa portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach (30 mln euro). Po 10 mln euro otrzymają inwestycje; kompleksowa restauracja zabudowań klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, utworzenie Szybkiej Kolei Regionalnej w Tychach oraz budowa bazy naukowo-dydaktycznej akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

I choć projektu Powiatu Raciborskiego pn. "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej w wyniku rewitalizacji Zamku Piastowksiegow Raciborzu" nie znalazł się na liście projektów kluczowych, to jednak ma szansę realizacji.
- Mamy nadzieję, że projekt rewitalizacji zamku w Raciborzu będzie realizowany ze środków unijnych. Zadanie to znajduje się bowiem w dalszym ciągu na liście projektów kluczowych dla rozwoju Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, na realizację których Zarząd Województwa przekazał ponad 58 i pół miliona euro - tłumaczy Adam Hajduk, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył w sumie ok. 252,5 mln zł ze środków RPO do dyspozycji samorządów subregionów na realizację projektów inwestycyjnych w ramach wypracowanych Subregionalnych Zintegrowanych Programów Rozwoju. W oparciu o przygotowany algorytm Subregion Centralny (Aglomeracja Górnośląska) otrzyma 107,4 mln euro, Południowy (centrum Bielsko-Biała) - 38,7 mln euro, Północny (Częstochowa) - 47,8 mln euro oraz Zachodni (Rybnik) - 58,6 mln euro.

Koncepcja zagospodarowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu wypracowana została przez specjalnie powołany w tym celu przez Starostę Raciborskiego zespół roboczy. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy morawskiej to propozycja stworzenia na terenie raciborskiego zamku swego rodzaju centrum turystyki kulturowej. Działać tu będzie centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, sale edukacyjne i wystawiennicze, a także część hotelowo-gastronomiczna. Kaplica zamkowa będzie miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. Na dziedzińcu zaś miałby organizowane będą spektakle i koncerty plenerowe. Całość utworzy Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta. Prace wykonywane będą etapami, a Zamek Piastowski w Raciborzu zyska swą świetność do roku 2010. Całkowity koszt prac adaptacyjnych wyniesie około 6 mln euro, z czego 5 mln euro to środki unijne. Dodajmy, że Zamek Piastowski w Raciborzu jest nieruchomością Skarbu Państwa, w którego imieniu zarządcą jest Starosta Raciborski. Środki, które przekazuje Skarb Państwa na utrzymanie zabytku, są niewystarczające, by przywrócić mu jego dawny blask.