Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Zamek w Raciborzu będzie odrestaurowany... Renowacja zabytku i budowa kanalizacji w gminach powiatu raciborskiego priorytetami województwa śląskiego w latach 2007-2013

2006-08-25, Piątek

Oprócz projektu renowacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu na liście 6 kluczowych projektów dla Subregionu Zachodniego, które dofinansowane będą ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, znalazł się również projekt budowy kanalizacji w gminach na terenie powiatu raciborskiego. Liderzy samorządów zrzeszonych w Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego zdecydowali o przekazaniu 5 mln euro na renowację raciborskiego zamku i 7 mln euro na budowę kanalizacji w gminach powiatu raciborskiego.
- To duży sukces. Z naszego terenu w subregionie zachodnim realizowane będą dwa projekty, niezwykle istotne dla lokalnej społeczności, a zarazem będące szansą rozwoju ziemi raciborskiej - komentuje Adam Hajduk, Wicestarosta Raciborski i członek zarządu Związku Subregiuonu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy. Koncepcja zagospodarowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu wypracowana została przez specjalnie powołany w tym celu przez Starostę Raciborskiego zespół roboczy. Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej to propozycja stworzenia na terenie raciborskiego zamku swego rodzaju centrum turystyki kulturowej. Pomysł zakłada remont i adaptację budynku bramnego na potrzeby centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, a także parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na potrzeby hotelowo-gastronomiczne. Z kolei kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych miałoby docelowo powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej. Dziedziniec zaś miałby zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji spektakli i koncertów plenerowych. Tu mógłby powstać również amfiteatr. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta.

Zamek Piastowski w Raciborzu - koncepcja zagospodarowania

Listę projektów kluczowych dla subregionu zachodniego liderzy samorządów lokalnych przyjęli jednogłośnie. Zdecydowano o wyborze następujących projektów:
1. Budowa północnej obwodnicy Żor w ciągu DW 935.
Dofinansowanie EFRR: 12 mln euro
2. Budowa i przebudowa kluczowych dróg oraz obiektów inżynierskich w Rybniku, rozprowadzających tranzyt z autostrady A1 z węzła w Rowniu oraz komunikujących cały subregion z węzłem autostrady A4 w Bojkowie.
Dofinansowanie EFRR: 26,17 mln euro
3. Uzupełnienie sieci dróg ruchu tranzytowego pomiędzy A1 i DK 81 w ciągu Drogi Głównej Południowej przez Jastrzębie Zdrój i Mszanę
Dofinansowanie EFRR: 17,4 mln euro
4. Uzupełnienie sieci dróg ruchu tranzytowego pomiędzy autostradą A1 w ciągu Drogi Głównej Południowej od węzła w Mszanie w kierunku zachodnim przez Wodzisław Śl, Pszów, Rydułtowy do ul. Raciborskiej
Dofinansowanie EFRR: 15 mln euro
5. Poprawa stanu środowiska przyrodniczego na terenie zlewni rzeki Odry - budowa systemu oczyszczania i odprowadzania ścieków w gminach dorzecza górnej Odry
Dofinansowanie EFRR: 7 mln euro
6. Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej w wyniku rewitalizacji Zamku Piastowskiego w Raciborzu
Dofinansowanie EFRR: 5 mln euro

- Projekty zostaną umieszczone na liście zadań priorytetowych Województwa Śląskiego i nie będą objęte procedurą konkursową. Środki na ich realizację w wysokości ponad 82 milionów euro zostaną zabezpieczone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - informuje Adam Hajduk.