Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w raciborskim szpitalu

2023-08-28, Poniedziałek
Otwarcie SOR-u w raciborskim szpitalu

W Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu nastąpiło oficjalne otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Oddziału, wyposażonego w specjalistyczny sprzęt pozwalający na wykonanie praktycznie każdego pilnego zabiegu ratującego życie, gdzie udzielana będzie natychmiastowa pomoc medyczna.

W otwarciu poza przedstawicielami organu prowadzącego, czyli Powiatu Raciborskiego na czele ze starostą Grzegorzem Swobodą oraz dyrektorem raciborskiej lecznicy Ryszardem Rudnikiem, uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Śląskiej Izby Lekarskiej oraz Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach.

W tej kadencji na budowę SOR-u Powiat Raciborski pozyskał prawie 8,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Poza wkładem własnym, jaki zabezpieczył Powiat Raciborski o wartości prawie 1 mln zł, w kosztach inwestycji partycypowało również Miasto Racibórz dokładając 800 tyś. zł. Wartość całej inwestycji to prawie 12 mln. zł.

- To jedna ze strategicznych inwestycji powiatu - mówi starosta Grzegorz Swoboda.
Dla Zarządu Powiatu Raciborskiego, który reprezentuje organ prowadzący lecznicę oraz jej dyrekcji, jest to jedna z najważniejszych realizowanych na przełomie ostatnich lat inwestycja, która gwarantuje poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Jest to jedna z wielu  realizowanych w naszym szpitalu inwestycji na łączną kwotę 70 mln; trwa termomodernizacja całego obiektu (montaż pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej, itp.), oraz przebudowa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego (10 mln. zł).

Szczególne podziękowania za zaangażowanie i determinację w sprawę utworzenia SOR w Raciborzu kierujemy do dyrektora Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu Ryszarda Rudnika.