Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

SPRAWNY DOJAZD - dofinansowanie z PFRON

2008-02-18, Poniedziałek

Program obejmuje dwa obszary:
1. Obszar A - pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowania samochodu
osobowego,
2. Obszar B - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

Adresatami programu w obszarze A są:
1. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu,
2. niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
3. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadający znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B.

Adresatami programu w obszarze B są pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu.

Jeżeli treść orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego nie wskazuje na przyczynę jego wydania dokumentem potwierdzającym możliwość uczestnictwa w programie jest zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, szczegółowo opisujące dysfunkcję narządu ruchu (w szczególności kończyn dolnych) i związane z tym trudności w poruszaniu się wnioskodawcy.

Warunkiem uczestnictwa w programie adresata programu w obszarze B jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Warunkiem uczestnictwa w programie adresata programu w obszarze A pkt. 3 jest złożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, stwierdzającego istnienie przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację programu może być udzielona pomoc w formie:
1. dofinansowania zakupu samochodu osobowego,
2. dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu osobowego,
3. dofinansowania kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B.

Maksymalna kwota udzielonego dofinansowania zależna jest od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.
Maksymalne dofinansowanie jakie można przyznać w ramach programu wynosi:
a) w przypadku zakupu fabrycznie nowego samochodu osobowego - 30-krotność najniższego wynagrodzenia za pracę,
b) w przypadku zakupu używanego samochodu osobowego - 24-krotność najniższego wynagrodzenia za pracę,
c) w przypadku zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu osobowego - 9-krotność najniższego wynagrodzenia za pracę,
d) w przypadku kosztów uzyskania prawa jazdy:
- dla kosztów kursu i egzaminów - 2,25-krotność najniższego wynagrodzenia za pracę,
- dla pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy - 1,25 - krotność najniższego wynagrodzenia za pracę.

Za kwalifikowane w ramach obszaru B programu uznaje się następujące koszty:
1. kursu i egzaminów na prawo jazdy kategorii B,

oraz w przypadku kursu poza miejscem zamieszkania:
2. zakwaterowania i wyżywienia w okresie trwania kursu,
3. dojazdu, obejmujące koszty przyjazdu na kurs i powrotu z kursu.

Samochód zakupiony z udziałem środków PFRON nie może być starszy niż trzyletni. Cena zakupu samochodu nie może przekroczyć równowartości 20.000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Do uzyskania dofinansowania niezbędne jest wniesienie przez wnioskodawcę wkładu własnego, w przypadku:
1. zakupu fabrycznie nowego samochodu osobowego - w kwocie nie niższej niż 20% ceny zakupu,
2. zakupu używanego samochodu osobowego, nie starszego niż trzyletni - w kwocie nie niższej niż 25% ceny zakupu,
3. kosztów uzyskania prawa jazdy - w kwocie nie niższej niż 15% tych kosztów.

W przypadku zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu udział własny wnioskodawcy nie jest wymagany.
Wnioskodawca zobowiązany jest przez 5 lat do ubezpieczenia Autocasco (AC) zakupionego samochodu.

Zabezpieczeniem udzielonego dofinansowania jest weksel in blanco wnioskodawcy bez protestu wraz z deklaracją wekslową oraz w przypadku zakupu samochodu - cesja prawa z polisy AC na rzecz PFRON.

Termin składania wniosków: 14.II - 31.III.2008r.

Więcej informacji oraz wnioski można uzyskać na stornie www.pfron.org.pl. zakładka "Programy PFRON" lub w Ośrodku Informacji dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Klasztornej 6, a także pod nr tel.: 032 415 44 08 wew. 338 lub 032 415 12 12.