Strona główna / Starostwo Powiatowe / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego / Aktualności Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z dnia 1.02.2012 r.

2012-02-01, Środa
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 31.01.2012 roku na obszarze powiatu żywieckiego w kotlinach górskich została przekroczona wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (Żywiec 5-doba), będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 01.02.2012 obszar województwa śląskiego znajduje się nadal pod wpływem rozległego stacjonarnego wyżu barycznego znad północno-zachodniej Rosji, w mroźnej kontynentalnej masie powietrza. W związku z taką sytuacją meteorologiczną na południu województwa, szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, będą nadal występowały wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego PM10. W kotlinie żywieckiej i w dolinach górskich możliwe będą również przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki.
W dniu 02.02.2012 sytuacja meteorologiczna nie przyczyni się do istotnej poprawy jakości powietrza w województwie śląskim. W kotlinach i dolinach górskich na południu województwa będą nadal występowały bardzo wysokie przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a ponadto lokalnie mogą tam wystąpić przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki.
W związku z prognozą dalszego oddziaływania układu wysokiego ciśnienia atmosferycznego na obszar województwa śląskiego, nie należy oczekiwać w kolejnych dniach poprawy jakości powietrza w regionie.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
 unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
 zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
 ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
 ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
 rezygnację ze spacerów z dziećmi;
 ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
 unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.