Kalendarium wydarzeń

WIECZÓR POLSKI

17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

Wstęp wolny.

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.

2017-09-01Wystawa fotografii „MASKI pamięci emocji”

Ekspozycja „MASKI pamięci emocji” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zbliżenie” autorstwa młodych fotografików z Klubu Miłośników Fotografii „Zoomik” z Radzynia Podlaskiego oraz ich opiekuna Janusza Wlizło. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym.

2017-09-1010. Mini Air Show - pokazy modelarskie

2017-09-10XXX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai

16:00

Raciborski Kwintet Dęty pod dyrekcją Władysława Mołdrzyka

Maciej Somerla (organy)

Maciej Somerla - urodził się 01.12.1994r. w Raciborzu. Ukończył z wyróżnieniem PSM w Raciborzu oraz Rybniku. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie organów profesora Andrzeja Chorosińskiego.  Ponad to studiuje na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest laureatem wielu konkursów organowych rozgrywanych m.in. w Krakowie, Warszawie czy Olsztynie, za co w 2013 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W październiku 2016 zdobył V miejsce na międzynarodowym konkursie improwizacji organowej w Opavie. Brał udział w kursach prowadzonych przez wybitnych profesorów: Davida Titteringtona, Wolfganga Seifena, Wolfganga Zerera, Juliana  Gembalskiego, Józefa Serafina i wielu innych. W sierpniu 2012 koncertował w Mazamet (Francja) w ramach festiwalu „Autan en empor tent les orgues”. W styczniu 2014r. koncertował w ramach krakowskiego  festiwalu “Pax et Bonum et Musica”  , zaś w sierpniu 2015r. występował w ramach festiwalu muzyki organowej w Sejnach oraz Anykściai (Litwa). Regularnie także koncertuje w ramach festiwalów muzyki organowej w Raciborzu i Rybniku. Jest organistą w swojej rodzinnej parafii w Tworkowie, gdzie stara się o ubogacenie życia muzycznego mieszkańców.

Raciborski Kwintet Dęty

Skład :

Aleksander Knura - trąbka

Władysław Mołdrzyk - trąbka

Tomasz Drej - waltornia

Kamil Wolner - puzon

Marcin Wojaczek - tuba

Program koncertu:

V. Lübeck – Preludium E-dur (7’).

G. F. Handel – Hornpipe (Water Music)

H. Purcel – If Music Be The Food Of Love

F. Mohrheim – Trio G-dur (3’).

C. Debussy – Romance

J. Clarke – Trumpet Voluntary

J. Pachelbel – Canon

Improwizacja nt. „melodii francuskiej” w stylu klasycznym (ok. 8’).

G. F. Handel – Largo from Xerxes

J. S. Bach – If Thou Be Near

J. S. Bach - "Jesus bleibet meine Freude" BWV 147

J.S. Bach - Wenn wir in höchsten Nöten sein BWV 641 (2’30).

T. Albinioni – Koncert „Saint Mark”

Anonymous – „Sonata”

Improwizacja  -  wielkie Preludium G-dur w stylu północnoniemieckim ( ok.8’).

2017-09-10Dożynki parafialne w Zawadzie Książęcej

9:30

Program dożynek:

godz. 9:30 - Zbiórka uczestników i przemarsz do kościoła

godz. 10:00-11:30 - Msza św.

godz. 11:30-12:30 - Poczęstunek dla uczestników

godz. 15:00-16:00 - Występ wychowanków Gminngo Centrum Kultury w Nędzy

godz. 16:00-18:00 - Występ zespołów "Arabeska" oraz "Łężczok"

godz. 17:00-18:30 - Koncert Orkiestry Dętej Gminy Nędza