początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-09-02

WIECZÓR POLSKI

Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

 Wstęp wolny.


więcej

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

 Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.


więcej

2017-09-01Dożynki Gminne Gminy Krzanowice w Wojnowicach

Dożynki Gminne Gminy Krzanowice organizowane w sołectwie Wojnowice Krótki Harmonogram imprezy: 01.09.2017- 19.00-22.00- wieczór biesiadny 22.00- pokaz tańca ognia 02.09.2017- 9.00-16.30 Mistrzostwa Polski w Piłce Palantowej 19.00- wieczór włoski oraz niespodzianka 22.00- zabawa 03.09.2017- 10.30- msza dożynkowa 14.00- korowód dożynkowy 15.00- rozpoczęcie oficjalne dożynek wraz z programem artystycznym 19.00- występ Piotra Szefera 21.00- zabawa taneczna


więcej

2017-09-01Wystawa fotografii „MASKI pamięci emocji”

Ekspozycja „MASKI pamięci emocji” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „Zbliżenie” autorstwa młodych fotografików z Klubu Miłośników Fotografii „Zoomik” z Radzynia Podlaskiego oraz ich opiekuna Janusza Wlizło. Dzięki temu, że fotografie w 100% zostały zaaranżowane i wykonane przez dzieci, ich przekaz jest szczery i nie da się obok prac przejść obojętnie. Kurator projektu, jednocześnie pomysłodawca i autor opracowań, uzupełnił poruszające zdjęcia przekazem słownym.


więcej

2017-09-02VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Raciborza w Scrabble pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Racibórz i Starosty Raciborskiego

Godzina:
11:00

Harmonogram: I dzień: Sobota, 2 września (8 rund) 11:00 — rozpoczęcie turnieju 14:00-15:00 — przerwa obiadowa 20:00 — zakończenie gier II dzień: Niedziela, 3 września (5 rund) 9:30 — rozpoczęcie drugiego dnia rozgrywek 14:30 — rozdanie nagród i zakończenie turnieju Przewidujemy nagrody pieniężne i rzeczowe


więcej

2017-09-02NARODOWE CZYTANIE - WESELE Stanisława Wyspiańskiego w ramach POŻEGNANIA LATA

Godzina:
18:00

,,WESELE'' Stanisława Wyspiańskiego jest  lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku.

 

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

 Na raciborskiej przystani kajakowej o godzinie 18.00 rozpoczniemy wspólne czytanie lektury. Każdy uczestnik (słuchający i czytający) otrzyma pamiątkowy dyplom. Będzie również możliwość odbicia pieczątki Narodowego Czytania 2017 we własnej książce.

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

„Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.


więcej

2017-09-02Spektakl „Wesele” Teatru Wodzisławskiej Ulicy w ramach Narodowego Czytania

Godzina:
19:00

W najbliższą sobotę 2 września o godz. 19.00, w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania, raciborska biblioteka zaprasza na spektakl „Wesele” w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat niewymagający specjalnych rekomendacji - arcydzieło, którego premiera odbyła się na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie w 1901 r. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Przypomnijmy, że tegoroczna lektura została wybrana w drodze głosowania przez internautów. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

- Jak co roku, otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich naszych czytelników do przyniesienia prywatnych egzemplarzy „Wesela” – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Spektakl zostanie wystawiony w sobotę 2 września o godz. 19.00 przy ul. Kasprowicza 12. Serdecznie zapraszamy!


więcej

2017-09-02Swing Pigs & Madalena João koncert w ramach POŻEGNANIA LATA

Godzina:
20:00

Swing Pigs to słowiański dziesięciostrunowy  duet, na szalonych skrzypcach gra Rosjanin Alexey Aslamas, a na żywiołowej gitarze Słowak  Samuel Pauč.

W ich repertuarze znajdziemy klasykę, swing, blues, soul, jazz    i folklor, wszystko okraszone słowiańskim duchem. Zespołowi towarzyszyć będzie wokalistk Madalena João o afrykańskich korzeniach. Laureatka wielu konkursów i telewizyjnych programów, ambasadorka UNICEF-u, współpracująca zarówno z filharmonią, jak i z teatrem w musicalu „Hair”. Śpiewa w stylu pop, soul, RnB, funky, reggae, jazz i swing.


więcej