początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-09-27

WIECZÓR POLSKI

Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

 Wstęp wolny.


więcej

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

 Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.


więcej

2017-09-25Tydzień Książek Zakazanych

Tydzień Zakazanych Książek - wydarzenie organizowane od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy, które ma na celu upublicznienie debaty o wolności słowa, tolerancji i prawa do wygłaszania własnych opinii. Do akcji tradycyjnie już przyłączy się raciborska biblioteka, organizując wystawę książek zakazanych wraz z krótkimi opisami „przewinień” przez nie popełnionych. W poszczególnych filiach zaplanowano także lekcje biblioteczne.


więcej

2017-09-26Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany”

IV edycja Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”, którego celem jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. W tegorocznej edycji konkursu do udziału zakwalifikowane zostanie opowiadanie lub szkic opowiadania (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu) związane z wydarzeniem historycznym, które miało wpływ na powstanie i rozwój miasta Raciborza. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl i www.raciborz.pl.

Konkurs pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich


więcej

2017-09-26Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.


więcej

2017-09-27Warsztaty dziennikarskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską

Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, blogerka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Od 1996 roku związana z TVP Warszawa, gdzie emitowane są jej reportaże i filmy dokumentalne. Współpracowała z dwutygodnikami Cogito i Victor gimnazjalista i Magazynem 13-tka. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów i licealistów.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapisy w sekretariacie biblioteki (tel.32 4153724). Liczba miejsc ograniczona!


więcej

2017-09-27"Oratorium na dotyk"- spotkanie autorskie z Grażyną Drobek-Bukowską i Jadwigą „Wigą” Wojnowską

Godzina:
16:30

Promocja tomików wierszy:

- "Oratorium na dotyk" Grażyny Drobek-Bukowskiej

- "Co zostało" Jadwigi „Wigi” Wojnowskiej.


więcej

2017-09-27XXX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai

Godzina:
18:45

Koncert laureatów konkursów organowych Powiatu Raciborskiego : Marcin Knura, Magdalena Pohlmann i Mariusz Wycisk z udziałem solistki – Agaty Serafin (skrzypce)

Wszyscy uczą się w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej, którą prowadzi przy P.S.M. I stopnia w Raciborzu od roku 1986 oraz przy P.S.M. II stopnia w Rybniku od roku 1990.Większość jej najzdolniejszych uczniów rekrutuje się z raciborskiej szkoły muzycznej, a szlifując swe umiejętności w P.S.M. II stopnia w Rybniku - zdobywa laury ogólnopolskich konkursów. Wśród jej wychowanków są już absolwenci Akademii Muzycznych i innych uczelni muzycznych w kraju i zagranicą. Uczniowie i absolwenci jej klasy zawsze czynnie biorą udział w Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej, także w innych okazjonalnych koncertach, korzystając z zaproszenia miejscowych Proboszczów.

Magdalena Pohlmann pochodzi z Pietraszyna, ukończyła klasę fortepianu (Gabrieli Plury) i III klasę organów w P.S.M. I stopnia w Raciborzu oraz zdała egzamin wstępny do P.S.M. II stopnia w Rybniku, gdzie będzie kontynuować edukację muzyczną w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiaj. W tym roku szkolnym 2016/2017 osiągnęła następujące laury :  III miejsce w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku; II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie oraz 30.05.br. została laureatką Raciborskiej Gali Młodych Talentów.

Mariusz Wycisk pochodzi z Kuźni Raciborskiej, ukończył klasę akordeonu (Teresy Kwiatkowskiej) , a po roku nauki w klasie organów przystąpił do egzaminu wstępnego i zdał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie kontynuuje naukę w klasie organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej.  Obecnie ukończył klasę trzecią i co roku jest co najmniej trzykrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów organowych.W kończącym się roku szkolnym 2016/2017 osiągnął 4 znamienne laury :- I miejsce  w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym uczniów szkół muzycznych w Olsztynie;  I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie; II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej i III miejsce w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku.

Marcin Knurapochodzi z Brzezia, absolwent klasy fortepianu (Ireny Schmidt) w P.S.M. I stopnia w Raciborzu i tegoroczny absolwent klasy organów Elżbiety Włosek- Żurawieckiej w P.S.M. II stopnia w Rybniku. Jest dwukrotnym stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego, zdobywcą Grand Prix  konkursu Centrum Edukacji Artystycznej w warszawie w roku 2016. W czerwcu br. zdał egzamin wstępny i będzie kontynuował swoja edukację muzyczną na Uniwersytecie Muzycznym Im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku szkolnym 2016/2017 wziął udział w czterech konkursach organowych i osiągnął w nich znamienne laury, wszystkie w najstarszych grupach wiekowo-programowych:  w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie zajął I miejsce, w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym uczniów szkół muzycznych w Olsztynie również I miejsce, w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku - II miejsce, a w III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku zdobył wyróżnienie.

Agata Serafin – ukończyła z wyróżnieniem PSM II st. w Rybniku w klasie skrzypiec
mgr Katarzyny Gaj. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec dr Małgorzaty Kogut-Ślandy. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych warsztatów muzycznych pod okiem takich profesorów jak Sławomir Tomasik, Wiesław Kwaśny czy Nathaniel Anderson-Frank. Uzyskała wyróżnienie na Regionalnych Przesłuchaniach CEA dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w 2016 roku. Podczas licznych projektów orkiestrowych i tras koncertowych m.in. do Miglianico, Tollo, Pescara (Włochy), Mazamet (Francja), Larissa (Grecja), Bar (Ukraina), Drezno (Niemcy) pracowała z takimi dyrygentami jak Massimiliano Caldi, Marek Pijarowski, Sławomir Chrzanowski i Andrea di Mele. Razem z orkiestrą występowała między innymi z takimi solistami jak Jarosław Pietrzak, Piotr Paleczny, Adam Makowicz czy Jacek Ropski oraz z zespołem Carrantouhill. Uczestniczyła również w projekcie „Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna”, która była prowadzona przez dyrygenta Maestro Marka Pijarowskiego. W maju br. wystąpiła jako solistka z Filharmonią Rybnicką w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wielokrotnie występowała w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.


więcej