Kalendarium wydarzeń

Godzina 18:45
Miejsce Kościół pw. WNMP w Raciborzu, ul. Mickiewicza 8
Organizator - Opis

Koncert laureatów konkursów organowych Powiatu Raciborskiego : Marcin Knura, Magdalena Pohlmann i Mariusz Wycisk z udziałem solistki – Agaty Serafin (skrzypce)

Wszyscy uczą się w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiej, którą prowadzi przy P.S.M. I stopnia w Raciborzu od roku 1986 oraz przy P.S.M. II stopnia w Rybniku od roku 1990.Większość jej najzdolniejszych uczniów rekrutuje się z raciborskiej szkoły muzycznej, a szlifując swe umiejętności w P.S.M. II stopnia w Rybniku - zdobywa laury ogólnopolskich konkursów. Wśród jej wychowanków są już absolwenci Akademii Muzycznych i innych uczelni muzycznych w kraju i zagranicą. Uczniowie i absolwenci jej klasy zawsze czynnie biorą udział w Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej, także w innych okazjonalnych koncertach, korzystając z zaproszenia miejscowych Proboszczów.

Magdalena Pohlmann pochodzi z Pietraszyna, ukończyła klasę fortepianu (Gabrieli Plury) i III klasę organów w P.S.M. I stopnia w Raciborzu oraz zdała egzamin wstępny do P.S.M. II stopnia w Rybniku, gdzie będzie kontynuować edukację muzyczną w klasie organów Elżbiety Włosek-Żurawieckiaj. W tym roku szkolnym 2016/2017 osiągnęła następujące laury :  III miejsce w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku; II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie oraz 30.05.br. została laureatką Raciborskiej Gali Młodych Talentów.

Mariusz Wycisk pochodzi z Kuźni Raciborskiej, ukończył klasę akordeonu (Teresy Kwiatkowskiej) , a po roku nauki w klasie organów przystąpił do egzaminu wstępnego i zdał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku, gdzie kontynuuje naukę w klasie organów mgr Elżbiety Włosek – Żurawieckiej.  Obecnie ukończył klasę trzecią i co roku jest co najmniej trzykrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów organowych.W kończącym się roku szkolnym 2016/2017 osiągnął 4 znamienne laury :- I miejsce  w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym uczniów szkół muzycznych w Olsztynie;  I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie; II miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Białej i III miejsce w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku.

Marcin Knurapochodzi z Brzezia, absolwent klasy fortepianu (Ireny Schmidt) w P.S.M. I stopnia w Raciborzu i tegoroczny absolwent klasy organów Elżbiety Włosek- Żurawieckiej w P.S.M. II stopnia w Rybniku. Jest dwukrotnym stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego, zdobywcą Grand Prix  konkursu Centrum Edukacji Artystycznej w warszawie w roku 2016. W czerwcu br. zdał egzamin wstępny i będzie kontynuował swoja edukację muzyczną na Uniwersytecie Muzycznym Im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku szkolnym 2016/2017 wziął udział w czterech konkursach organowych i osiągnął w nich znamienne laury, wszystkie w najstarszych grupach wiekowo-programowych:  w V Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Sawy w Warszawie zajął I miejsce, w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym uczniów szkół muzycznych w Olsztynie również I miejsce, w XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku - II miejsce, a w III Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku zdobył wyróżnienie.

Agata Serafin – ukończyła z wyróżnieniem PSM II st. w Rybniku w klasie skrzypiec
mgr Katarzyny Gaj. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec dr Małgorzaty Kogut-Ślandy. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych warsztatów muzycznych pod okiem takich profesorów jak Sławomir Tomasik, Wiesław Kwaśny czy Nathaniel Anderson-Frank. Uzyskała wyróżnienie na Regionalnych Przesłuchaniach CEA dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w 2016 roku. Podczas licznych projektów orkiestrowych i tras koncertowych m.in. do Miglianico, Tollo, Pescara (Włochy), Mazamet (Francja), Larissa (Grecja), Bar (Ukraina), Drezno (Niemcy) pracowała z takimi dyrygentami jak Massimiliano Caldi, Marek Pijarowski, Sławomir Chrzanowski i Andrea di Mele. Razem z orkiestrą występowała między innymi z takimi solistami jak Jarosław Pietrzak, Piotr Paleczny, Adam Makowicz czy Jacek Ropski oraz z zespołem Carrantouhill. Uczestniczyła również w projekcie „Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna”, która była prowadzona przez dyrygenta Maestro Marka Pijarowskiego. W maju br. wystąpiła jako solistka z Filharmonią Rybnicką w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Wielokrotnie występowała w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.