Kalendarium wydarzeń

montaż:  Beata Widuch,

kier.prod. Hanna Suchorabska,  producent  Aneta Łuczak-Dominik

produkcja : Katowicki Oddział IPN i TVP 3 Katowice

Podczas kilku sierpniowych nocy faszyści aresztowali całe rodziny Polaków z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca. Było to ponad 700 osób, a wśród nich około 200 dzieci, które wywieziono do pałacyku w Pogrzebieniu koło Raciborza. Przez kilka miesięcy działał tu jedyny znany nam na południu Polski Kinderlager – obóz, w którym w okropnych warunkach sanitarnych i żywieniowych przetrzymywano  kilkaset dzieci od niemowląt po 16-letnią młodzież. Rodziców tych dzieci uwięziono w Auschwitz i Birkenau. Ojcowie byli zwykle rozstrzeliwani pod ścianą śmierci w Auschwitz za działalność antyniemiecką (między innymi w Organizacji Orła Białego), a niewinne matki trafiały dokrematorium w Birkenau.

Impulsem do realizacji dokumentu stała się odnaleziona dokumentacja z listami osób przetrzymywanych w obozie w Pogrzebieniu. Twórcy filmu - reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski, operator i współscenarzysta Piotr Kuliś oraz historyk IPN-u Beno Benczew - dotarli do byłych więźniów i świadków zbrodni. Pojawiły się też informacje o szczątkach zmarłych, pogrzebanych w przypałacowym ogrodzie. Nagrania były realizowane w Pogrzebieniu, Wodzisławiu Śląskim, Czeladzi, Jaworznie i Mysłowicach.

Głównymi bohaterkami filmu są trzy byłe więźniarki: Józefa Posch-Kotyrba, Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska. Wystąpili także: młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, grupy dzieci i młodzieży działające przy Raciborskim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, Teatr Wodzisławskiej Ulicy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu i StowarzyszenieGRH "Powstaniec Śląski" - Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna z Wodzisława Śląskiego .

Film został zrealizowany w koprodukcji TVP3 Katowice oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.