początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Premiera filmu " Kindrerlager Pogrzebin"

Nazwa Premiera filmu " Kindrerlager Pogrzebin"
Rodzaj wydarzenia Kultura
Data wydarzenia 2017-10-13
Godzina 18.00
Województwo Śląskie
Miasto Racibórz
Nazwa ulicy Chopina
Numer domu 21
Kod pocztowy 47-400
Organizator TVP3,IPN,Miasto Racibórz, RCK
Organizator - Województwo Śląskie
Organizator - Miasto Racibórz
Organizator - Typ adresu Ulica
Organizator - Nazwa ulicy Chopina
Organizator - Numer domu 21
Organizator - Opis Film dokumentalny o zbrodni, dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg.KINDERLAGER POGRZEBIN, film dokumentalny czas: 50’

Scenariusz : Krzysztof Korwin-Piotrowski, Piotr Kuliś

reżyseria : Krzysztof Korwin - Piotrowski

Zdjęcia : Paweł Dominik, Piotr Kuliś, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Dźwięk : Krzysztof Skrzypczak

Ilustracja muzyczna: Łukasz Kozera, Paris Music

Montaż: Beata Widuch,

Kier.prod. Hanna Suchorabska, producent Aneta Łuczak-Dominik

Produkcja : Katowicki Oddział IPN i TVP 3 KatowicePodczas kilku sierpniowych nocy faszyści aresztowali całe rodziny Polaków z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca. Było to ponad 700 osób, a wśród nich około 200 dzieci, które wywieziono do pałacyku w Pogrzebieniu koło Raciborza. Przez kilka miesięcy działał tu jedyny znany nam na południu Polski Kinderlager – obóz, w którym w okropnych warunkach sanitarnych i żywieniowych przetrzymywano kilkaset dzieci od niemowląt po 16-letnią młodzież. Rodziców tych dzieci uwięziono w Auschwitz i Birkenau. Ojcowie byli zwykle rozstrzeliwani pod ścianą śmierci w Auschwitz za działalność antyniemiecką (między innymi w Organizacji Orła Białego), a niewinne matki trafiały dokrematorium w Birkenau.

Impulsem do realizacji dokumentu stała się odnaleziona dokumentacja z listami osób przetrzymywanych w obozie w Pogrzebieniu. Twórcy filmu - reżyser Krzysztof Korwin-Piotrowski, operator i współscenarzysta Piotr Kuliś oraz historyk IPN-u Beno Benczew - dotarli do byłych więźniów i świadków zbrodni. Pojawiły się też informacje o szczątkach zmarłych, pogrzebanych w przypałacowym ogrodzie. Nagrania były realizowane w Pogrzebieniu, Wodzisławiu Śląskim, Czeladzi, Jaworznie i Mysłowicach.

Głównymi bohaterkami filmu są trzy byłe więźniarki: Józefa Posch-Kotyrba, Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska. Wystąpili także: młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kornowacu, grupy dzieci i młodzieży działające przy Raciborskim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, Teatr Wodzisławskiej Ulicy, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogrzebieniu i StowarzyszenieGRH "Powstaniec Śląski" - Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna z Wodzisława Śląskiego .

Film został zrealizowany w koprodukcji TVP3 Katowice oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.