początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-11-23

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

 Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.


więcej

2017-09-26Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.


więcej

2017-10-27Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.


więcej

2017-11-02Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – wystawa prac

Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej gromadzącego twórców, którzy posługują się fotografią otworkową -  techniką wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura.

Na wystawie w bibliotece będzie można obejrzeć prace:

  • Pawła Janczaruka (Zielona Góra)-"Ostatnie zdjęcie"

Dirceu Maués (Brazylia)-"Pocztówki z Brazylii" (wystawa poOFFOwa)


więcej

2017-11-23Warsztaty na „5” - „Szyszaki”

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 7 do 12 lat, mające na celu rozwijanie wyobraźni oraz zdolności manualnych, jak również zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi i materiałami, m.in. filcem, pianką dekoracyjną. Zajęcia oparte o postacie z książek i wykorzystujące literaturę dostępną w bibliotece.

W listopadzie uczestnicy wysłuchają bajki „Trolle” a postacie z tej bajki oraz innych bajek m.in. z  Uniwersytetu Potwornego posłużą za inspirację do wykonania potworków z różnych materiałów plastycznych


więcej

2017-11-23Zrobione w domu – pokazane w bibliotece

Cykliczne spotkania poświęcone robótkom ręcznym i szydełkowaniu. Zapraszamy wszystkich chętnych na przygodę z szydełkiem, drutami, igłą, farbami… Pokażemy Wam, do czego służą te przedmioty… a może i Wy nauczycie nas czegoś nowego!


więcej

2017-11-23Warsztaty plastyczne "Minecraftowy zawrót głowy"

Godzina:
15:30

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-12 lat.

Kontynuacja cieszących się powodzeniem warsztatów zainspirowanych kultową grą Minecraft.


więcej

2017-11-23Wykład - Teoria prawa

Godzina:
16:30

23 listopada o godz. 16.30 w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy odbędzie się wykład - Teoria prawa. Poprowadzi go Konrad Dziuba.

Wstęp wolny, przyjśc może każdy.


więcej

2017-11-23Spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

Godzina:
18:00

Łukasz Orbitowski – pisarz. Początkowo specjalizował się głównie w literaturze grozy i fantastycznej, później autor literatury obyczajowej. Laureat Paszportu „Polityki” za powieść „Inna dusza” i Nagrody Zajdla, nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Łączy nas książka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


więcej

2017-11-23Raciborzanie śpiewają GAUDE MATER POLONIA

Godzina:
18:45

Zapraszamy na koncert zatytułowany "Raciborzanie śpiewają Gaude Mater Polonia", który odbędzie się 23 listopada o godz. 18.45 w Kościele WNMP przy ul. Mickiewicza 8 w Raciborzu.

 Wykonawcy:

o. Tomasz Jarosz,

Marta Gamrot - Wrzoł,

Mateusz Goniowski,

Anna Panek,

Marzena Korzonek,

Barbara Skora,

Chór Mieszany BRZEZIE - dyrygent Aleksandra Gamrot,

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna PSM,

Andrzej Rosół.

Wstęp wolny


więcej

2017-11-23Raciborzanie śwpiewają "Gaude Mater Polonia"

Godzina:
18.45
Wykonawcy: o. Tomasz Jarosz – bas, Marta Gamrot–Wrzoł – sopran, Mateusz Goniowski – organy, Anna Pannek – mezzosopran, Marzena Korzonek – mezzosopran, Barbara Skora – flet, Chór Mieszany „Brzezie”, Aleksandra Gamrot – dyrygent, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, Andrzej Rosół – dyrygent, słowo o muzyce. W programie: Graduał Raciborski oraz utwory: A. Vivaldiego, G. H Haendla, J. Pachelbela, C. Chaminade, J. Hisaishi, M. Lorenca, P. Rubika. Koncert został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Racibórz.
więcej