Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-03-14

2017-12-15II wojna światowa i czasy powojenne

2018-03-01Fun pakiet multimedialnych kursów online

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.
więcej

2018-03-06Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie

Godzina:
14:00
W każdy wtorek warsztaty plastyczne dla dzieci. Zajęcia inspirowane twórczością Marion Deuchars. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zrobić litery, wzorki, zwierzęta za pomocą własnych odcisków palców.
więcej

2018-03-09NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 


więcej

2018-03-14DKK dla dorosłych

Godzina:
16:30
W marcu w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych dyskutujemy o książce „Serafina i czarny płaszcz” Roberta Beatty. Ponad 50 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa. Troszeczkę grozy, nieco strachu, odrobinę fantastyki, sporo emocji i tajemnica do odkrycia to tylko nieliczne elementy, które sprawiają, że powieść Roberta Beatty staje się niezwykle ciekawą propozycją zarówno dla młodzieży jak i dorosłych czytelników.
więcej

2018-03-14WIECZÓR POLSKI

Godzina:
17:00

Arcybiskup Józef Gawlina - polski patriota, duszpasterz, biskup polowy w relacji księdza Stanisława Juraszka

Program artystyczny przedstawią uczniowie Szkoły Podstawowej im. abp. Józefa Gawliny w Rudniku. Wieczory Polskie odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawcą i organizatorem jest Zbigniew Ciszek.


więcej

2018-03-14„Aleksander Zawadzki. Działacz komu-nistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)” – promocja książki Janusza Mokrosza

Godzina:
18:00
Promocja wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej monografii „Aleksander Zawadzki. Działacz komu-nistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)” autorstwa Janusza Mokrosza. dr Janusz Mokrosz – historyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Chałupkach oraz współpracownik Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Prezes Stowarzyszenia Humanistycznego Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy. Interesuje się dziejami Polski i Śląska w XX wieku. W swych badaniach zajmuje się problematyką społeczno-polityczną Górnego Śląska po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki narodowościowej regionu.
więcej

2018-03-14Klub Malucha

Godzina:
9:00
Wesołe wierszyki, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, ale przede wszystkim kreatywny rozwój dziecka, miło spędzony czas z książką i pierwszy kontakt z biblioteką… to wszystko w Klubie Malucha na Ostrogu. Zapraszamy rodziców, opiekunów, babcie i dziadków wraz ze swoimi pociechami w wieku od 1,5 do 3 lat na bezpłatne zajęcia animacyjne przygotowane przez bibliotekę. Wstęp wolny. Temat marcowego spotkania: Zabawa z Muminkiem i kolorami.
więcej
początek strony