Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-03-19

2017-12-15II wojna światowa i czasy powojenne

2018-03-01Fun pakiet multimedialnych kursów online

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.
więcej

2018-03-06Arcypalce – czyli zabawa w odciskanie

Godzina:
14:00
W każdy wtorek warsztaty plastyczne dla dzieci. Zajęcia inspirowane twórczością Marion Deuchars. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób zrobić litery, wzorki, zwierzęta za pomocą własnych odcisków palców.
więcej

2018-03-09NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 


więcej

2018-03-19Klub Książki dla Dzieci

Godzina:
15:30
Spotkanie dla dzieci w wieku 7-12 lat, które lubią czytać książki i o nich rozmawiać. W programie zabawy integracyjne, rozmowy o czytelniczych gustach, ulubionych książkach, przegląd nowości wydawniczych i wybór tytułu na kolejne spotkanie. A wszystko w miłej i zabawowej atmosferze.
więcej

2018-03-19Klub Książki dla Młodzieży

Godzina:
15:30
Spotkania dla młodzieży. Rozmowy o książkach i nie tylko – czasami się zgadzamy, czasami kłócimy. Rozpoczął się czas końca. Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem. Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki. Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran. W marcu czytamy intrygująco zapowiadającą się (i często nagradzaną) powieść fantasy N.K. Jemisin „Piąta pora roku”.
więcej

2018-03-19Posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu

Godzina:
7:00

Nędza, dnia 14 MARCA 2018 roku

Z A W I A D O M I E N I E

działając  zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 8.3.1990 roku o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2017r.  poz.1875 z późn. zm.) oraz  § 118 § 2 pkt 1 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia KOMISJI OŚWIATY, KULTURY I SPORTU

TERMIN: 19 MARCA 2018 roku (poniedziałek)  godz. 7.00
MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy, ul. Jana, ul. III Sobieskiego 5 (sala narad – 13)
PRZEDMIOT OBRAD :  
1.    Opiniowanie projektu uchwały merytorycznej w sprawie określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorów, wicedyrektorów oraz nauczycieli, którzy obowiązki kierownicze pełnią w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze.
2.    Sprawy bieżące.

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI
GIZELA MARONDEL


więcej

2018-03-19Posiedzenie komisji finansów i rozwoju gospodarczego

Godzina:
7:15

Nędza, dnia 13 marca 2018 roku

Z A W I A D O M I E N I E

działając zgodnie z art.22 ust.1 ustawy z dnia 8.3.1990 roku o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2017r. poz.1875 z późn. zm. ) oraz  § 118 § 2 pkt 1 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia KOMISJI FINANSÓW I ROZWOJU GOSPODARCZEGO

TERMIN: 19 marca 2018 roku (poniedziałek) godz. 7:15   
MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego nr 5 (sala narad 13)
PRZEDMIOT OBRAD:     
1.    Opiniowanie projektów uchwał merytorycznych
2.    Sprawy bieżące.

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI
ALICJA KOWOL


więcej

2018-03-19Posiedzenie Rady Gminy Nędza - 19.03.2018

Godzina:
8:00

Nędza, dnia 13 marca 2018 roku

ZAWIADOMIENIE

Działając zgodnie z art. 19 ust. 2 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 1875) oraz § 26 pkt 7 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu sesji Rady Gminy Nędza

TERMIN: 19 marca 2018 roku (poniedziałek) GODZ. 8:00
MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy ul. Jana III Sobieskiego 5, SALA NARAD nr 13 I PIĘTRO
PRZEDMIOT OBRAD:
PODEJMOWANIE UCHWAŁ W SPRAWIE:
1)    zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2018 Gminy Nędza;
2)    zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Nędza;
3)    wprowadzenia opłaty targowej na terenie Gminy Nędza;
4)    określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dyrektorów, wicedyrektorów oraz nauczycieli, którzy obowiązki kierownicze pełnią w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze;
5)    tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie Gminy Nędza;
6)    uchylająca uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Nędza dla obszaru sołectwa Babice w części dotyczącej wyznaczonego obszaru;
7)    zmieniająca uchwałę w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych;
8)    określenia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Nędza w roku 2018”;
9)    wyrażenia zgody na sprzedaż udziału własności Gminy Nędza;

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY
GERARD PRZYBYŁA


więcej
początek strony