początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-04-13

2017-12-15II wojna światowa i czasy powojenne

2018-03-09NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 


więcej

2018-03-31Powiatowy Konkurs Plastyczny

Godzina:
8.30

Powiatowy Konkurs Plastyczny został objęty patronatem Starosty Raciborskiego.


więcej

2018-04-13Posiedzenie komisji rewizyjnej

Godzina:
11:00

Nędza, dnia 6 kwietnia 2018  roku

 Z A W I A D O M I E N I E

Działając zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 1875 z późn. zm. ) oraz § 118 §2 pkt 1 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu posiedzenia KOMISJI REWIZYJNEJ

TERMIN: 13 kwietnia 2018 roku (PIĄTEK) GODZ. 11.00
MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego nr 5  SALA NARAD nr 13 I PIĘTRO
PRZEDMIOT OBRAD:   
1.    Zajęcie stanowiska w sprawie skargi na działalność Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nędzy.
2.    Zapoznanie się i zaopiniowanie sprawozdania finansowego gminy za 2017 rok, Sprawozdania z rocznego wykonania budżetu gminy, rocznego wykonania planu finansowego samorządowych instytucji kultury oraz informacji o stanie mienia gminy.
3.    Wniosek o absolutorium Wójta Gminy za 2017 rok.
4.    Sprawy bieżące.

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI REWIZYJNEJ
JAN FRANCUS


więcej

2018-04-13Koncert GLORIA Antonio Vivaldi

Godzina:
18:45

Koncert poświęcony pamięci Świętego Jana Pawła II. W repertuarze usłyszymy m.in. utwory J.S. Bacha, W.A Mozarta, P. Rubika, M. Ravela oraz G. Miśkiewicza.

 

Prezydent Miasta Raciborza oraz Starosta Powiatu Raciborskiego zapraszają na koncert  “GLORIA” Antonio Vivaldi , Święty Jan Paweł II PAMIĘTAMY

Koncert odbędzie się w piątek 13 kwietnia 2018 o godz. 18.45
w Kościele p.w. WNMP Racibórzu.

wykonawcy:
Marta Gamrot – Wrzoł – sopran
Magdalena Spytek Stankiewicz – mezzosopran
Adam Wrazidło – kontratenor
Arkadiusz Popławski – organy
Marcin Kusz – wiolonczela
Chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I st w Raciborzu
“Chór Mieszany Brzezie” (Racibórz)
“Chór Kameralny Vox animae” (Gliwice)
Zespół wokalny
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna
Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st w Gliwicach 

Andrzej Rosół – dyrygent

Aleksandra Gawin, Aleksandra Gamrot, Joanna Pudlik - przygotowanie chórów
Anna Mamczarska – słowo o muzyce


więcej