początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-04-19

2017-12-15II wojna światowa i czasy powojenne

2018-03-09NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 


więcej

2018-03-31Powiatowy Konkurs Plastyczny

Godzina:
8.30

Powiatowy Konkurs Plastyczny został objęty patronatem Starosty Raciborskiego.


więcej

2018-04-19Warsztaty na „5” - „Obrazek z kwiatkami”

Godzina:
13:00

Warsztaty dla dzieci od lat 7 do 12 lat rozwijające umiejętności manualne i plastyczne.

W kwietniu uczestnicy wykonają obrazki przestrzenne z kwiatami m.in. z kartonu i kolorowych kartek. Pomysł zaczerpnięto z książki „Akademia pomysłów” Ewy Kędzior.

Wstęp wolny!


więcej

2018-04-19Wspólne posiedzenie komisji

Godzina:
14.30

Nędza, dnia 12 kwietnia 2018  roku

Z A W I A D O M I E N I E

Działając  zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 1875 z późn. zm. ) oraz  § 118  §2 pkt 1 Statutu Gminy Nędza podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu wspólnego posiedzenia KOMISJI FINANSÓW I ROZWOJU GOSPODARCZEGO, KOMISJI SPRAW SPOŁECZNYCH I BEZPIECZEŃSTWA, KOMISJI OŚWIATY, KULTURY I SPORTU

TERMIN: 19 kwietnia 2018 roku  (czwartek) GODZ. 14.30
MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego 5 SALA NARAD nr 13  I PIĘTRO
PRZEDMIOT OBRAD :
1.    Zapoznanie się i zaopiniowanie sprawozdania finansowego gminy za 2017 rok.
2.    Sprawy bieżące.

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI -GIZELA MARONDEL        

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI - KAROL KALEMBA           

PRZEWODNICZĄCA KOMISJI - ALICJA KOWOL   


więcej

2018-04-19Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Godzina:
16:30
W kwietniu w DKK wspólnie czytamy trzymający w napięciu duński kryminał „Tajemnicza kobieta” Anny Ekberg. Louise, właścicielka niewielkiej kawiarni na Christianso, wiedzie spokojne życie u boku Joachima, który jest pisarzem. Pewnego dnia w środku lata w kawiarni pojawia się mężczyzna. Przedstawia się jako Edmund i twierdzi, że Louise naprawdę ma na imię Helene i jest jego żoną, która trzy lata wcześniej zaginęła w okolicach Silkeborgu.
więcej

2018-04-19Koncert chóru VIVO w GCK w Nędzy

Godzina:
16:30

W repertuarze zespołu znajdują się opracowania polskich pieśni ludowych, ale również utwory w językach obcych: włoskim, francuskim czy angielskim.

Chór żeński VIVO powstał w Raciborskim Centrum Kultury w 2010 roku. Prowadzi go Agnieszka Patalong.

Zespół skupia panie w różnym wieku i o różnej profesji, które łączy ogromna pasja - miłośc do śpiewania, chęć uczenia się nowych rzeczy, odwaga do podejmowania zmian i porzucania starych przyzwyczajeń.

Koncert odbędzie się 19 kwietnia o godz. 16.30 w sali Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, przy ul. Strażackiej 2. Wstęp jest wolny. 


więcej

2018-04-19Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Godzina:
16:30

W kwietniu w DKK wspólnie czytamy trzymający w napięciu duński kryminał „Tajemnicza kobieta”

Anny Ekberg.
Louise, właścicielka niewielkiej kawiarni na Christianso, wiedzie spokojne życie u boku Joachima, który jest pisarzem. Pewnego dnia w środku lata w kawiarni pojawia się mężczyzna. Przedstawia się jako Edmund i twierdzi, że Louise naprawdę ma na imię Helene i jest jego żoną, która trzy lata wcześniej zaginęła w okolicach Silkeborgu.


więcej

2018-04-19Po sąsiedzku - spotkanie czytelników z Ocic

Godzina:
16:30

Spotkanie dotyczące legend, zwyczajów i obrzędów ziemi raciborskiej z poezją Eichendorffa w tle.

Wstęp wolny.


więcej