początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-04-23

2017-12-15II wojna światowa i czasy powojenne

2018-03-09NIVEA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego, produkowanego na skalę przemysłową związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach, w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz   z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej  i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później  w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa  i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową.

Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.             W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały).    Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r.  W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności  i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane  i konfekcjonowane na miejscu.

W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do  Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków  i plastrów.  W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę  w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej.

W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano  i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m. in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej  i olejków  kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu  na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu.

W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG  i pod szyldem  BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Wystawa w Muzeum w Raciborzu prezentuje zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic. Zorganizowana została w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918).                                  

Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. 


więcej

2018-03-31Powiatowy Konkurs Plastyczny

Godzina:
8.30

Powiatowy Konkurs Plastyczny został objęty patronatem Starosty Raciborskiego.


więcej

2018-04-23Ogólnopolskie czytanie „Jeżycjady”

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie — w domu, w szkole, w parku, w pociągu — i zawsze, wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. II edycja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz organizowana przez wydawnictwo  Akapit Press.


więcej

2018-04-23Ogólnopolskie czytanie „Jeżycjady”

Jeżycjadę, jak wiemy, można czytać wszędzie — w domu, w szkole, w parku, w pociągu — i zawsze, wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku, wszak przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. II edycja Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz organizowana przez wydawnictwo  Akapit Press.

W role lektorów wcielą się nauczyciele i bibliotekarka, którzy będą czytać fragmenty swoich ulubionych części Jeżycjady.


więcej

2018-04-23Tydzień Książki

Tygodniowa celebracja książek, organizowana z okazji Światowego Dnia Książki.

W programie: głośne czytanie przed każdą lekcją (klasy IV-VII wysłuchają fragmentów Jeżycjady), Dzień Postaci z Książek, warsztaty plastyczne.


więcej

2018-04-23Posiedzenie Rady Gminy Nędza

Godzina:
15:00

Nędza, dnia 17 kwietnia 2018 roku

 ZAWIADOMIENIE

Działając zgodnie z art. 19 ust. 2 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 1875) oraz § 26 pkt 7 Statutu Gminy Nędz podaje się do publicznej wiadomości zawiadomienie o zwołaniu sesji Rady Gminy Nędza

TERMIN: 23 kwietnia 2018 roku (poniedziałek) GODZ. 1500

MIEJSCE POSIEDZENIA: Urząd Gminy w Nędzy, ul. Jana III Sobieskiego 5, SALA NARAD nr 13, I PIĘTRO

PRZEDMIOT OBRAD:

PODEJMOWANIE UCHWAŁ W SPRAWIE:

- rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Gminy Nędza wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu

- zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2018 Gminy Nędza;

- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Nędza;

- wyrażenia zgody na zamianę udziałów w nieruchomości stanowiącej współwłasność Gminy Nędza na udziały w nieruchomościach stanowiących współwłasność osób fizycznych;

- wyrażenia zgody na ustanowienie prawa służebności przejazdu na rzecz każdorazowych właścicieli działki nr 297/1 obrębu Ciechowice na nieruchomości własności Gminy Nędza

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

GERARD PRZYBYŁA


więcej

2018-04-23Bajkoczytanie po angielsku

Godzina:
16:45
Zapraszamy dzieci od lat 3 wraz z opiekunami. Nauka języka angielskiego przez zabawę. Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej HeleMele
więcej

2018-04-23Bajkoczytanie po angielsku

Godzina:
16:45

Zapraszamy dzieci od lat 3 wraz z opiekunami.

Nauka języka angielskiego przez zabawę.

Zajęcia prowadzi nauczyciel ze Szkoły Językowej HeleMele


więcej

2018-04-23Maraton fitness w Nędzy

Godzina:
19:15

Lokalna Grupa Działania” Partnerstwo dla Rozwoju dla Rozwoju” w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 organizuje dwa maratony fitness. Działanie skierowane jest do lokalnej społeczności w ramach planu komunikacji na 2018 rok.

- 23.04.2018 w Gminnym Centrum Kultury w Nędzy, ul. Strażacka 2 w godz. 19.15 – 21.15
- 25.04.2018 w Miejskim Ośrodku Kultury w Krzanowicach, ul. Zawadzkiego 3 w godz. 18.00 – 20.00

Zajęcia będą się odbywały w dwóch grupach zaawansowania: dla początkujących (stopień trudności ćwiczeń dostosowany również dla seniorów) i zaawansowanych.

Udział w maratonie fitness jest bezpłatny. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wydarzeniu proszone są o wpisanie się na listę uczestników. Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 324198075 wew.139 lub mailowy lgd.pietrowicewielki@gmail.com.

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 20.04.2018 do godz. 13.00. Liczba miejsc ograniczona.


więcej

2018-04-23Powiatowy turniej szkół podstawowych

Godzina:
9:00-13:00

Konkurs organizowany jest z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Adama Bahdaja, stąd od uczestników turnieju oczekujemy:

- znajomości treści książek „Wakacje z duchami” i „Podróż za jeden uśmiech”

- zdolności aktorskich niezbędnych do przygotowania 10-15 minutowej scenki teatralnej opartej na treści wcześniej wybranej przez drużynę książki,

- zdolności plastycznych–wykonanie plakatu reklamującego wybraną przez siebie książkę.


więcej