Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-08-25

2018-05-01Racibórz Prozą Zaczarowany „A jeśli to miłość?”

IV edycja Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”, którego celem jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. W tegorocznej edycji konkursu do udziału zakwalifikowana zostanie praca napisana prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu), zawierająca historię miłosną związaną z Raciborzem. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl i www.raciborz.pl
więcej

2018-06-01Konkurs fotograficzny „Ciekawe okazy przyrodnicze Raciborza i Powiatu Raciborskiego”

Centrum Edukacji Ekologicznej MiPBP oraz Urząd Miasta Racibórz ogłaszają konkurs na fotografię przedstawiającą ciekawe okazy przyrodnicze Raciborza i Powiatu Raciborskiego. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych. Szczegółowy regulamin na www.biblrac.pl.
więcej

2018-07-27Wystawa - OŚRODKI PIELGRZYMKOWE NA ŚLĄSKU

Wystawa „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku” przedstawia dziewięć miejsc kultu religijnego położonych na Ziemi Raciborskiej lub leżących w jej pobliżu, także te do których pielgrzymowała najczęściej tutejsza ludność.  Większość z nich nadal nawiedzają pątnicy, ale są i takie, o których mało kto wie, iż w przeszłości były celem pielgrzymek.

Najbardziej znanym i najstarszym (1432 r.) sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej. W 1723 r.  wybudowano barokową świątynię, do której współcześnie przychodzi ok. 20 pielgrzymek zbiorowych. Wielu pątników przybywa to tej świątyni na odpusty, zwłaszcza 15. sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na terenie Raciborza znajduje się kościół, do którego w przeszłości licznie podążali pielgrzymi – kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest cudowny obraz Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim namalowany na desce. Jeszcze w XIX w. przychodziły do kościoła na Ostrogu procesje z okolicznych wsi, współcześnie ruch pielgrzymkowy ustał.

Ważnym ośrodkiem pątniczym w powiecie raciborskim jest drewniany kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich (1667 r.). Pielgrzymują do niego mieszkańcy okolicznych miejscowości zwłaszcza z okazji uroczystych odpustów 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tej świątyni udają się także w wielkanocnej procesji konnej w Poniedziałek Wielkanocny.

W gminie Krzyżanowice, niedaleko Tworkowa znajduje się barokowy kościół św. Urbana z 1779 r. Co roku z okazji odpustu (najbliższa niedziela dnia patronalnego – 25 maja) przybywają tu z pieszą procesją mieszkańcy Tworkowa, Bolesławia oraz Czesi  z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic.

Na obrzeżach Krzanowic stoi barokowy kościół św. Mikołaja (1744 r.). W dniu patronalnym tj. 6 grudnia organizowana jest procesja konna wiodąca od kościoła parafialnego  św. Wacława do Mikołasza. Gospodarze modlą się o pomyślność  w gospodarstwie  i zdrowie dla swoich zwierząt.

         W niedalekim Pszowie znajduje się bazylika mniejsza (1743-1747) z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Uśmiechniętej. Do miejsca tego pielgrzymowali „nabożni niemieckiego, morawskiego i polskiego języka” z terenu Śląska i zachodniej Małopolski.

         W diecezji opolskiej najbardziej znanym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Góra Św. Anny (Annaberg) (ok. 1480 r.). W latach 1671-1673 kościół rozbudowali członkowie rodziny von Gaschin. Wokół sanktuarium rozciąga się Kalwaria licząca 26 kaplic Męki Pańskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicę św. Józefa.

         W diecezji katowickiej największym ośrodkiem pątniczym są Piekary, w których cześć odbiera obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwsza pielgrzymka do sanktuarium piekarskiego datowana jest na rok 1676. Od 1947 roku do Piekar przybywają tzw. pielgrzymki stanowe.

         Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Ikona Czarnej Madonny przywieziona została w 1382 r. Mieszkańcy Raciborza i okolic często nawiedzali jasnogórskie sanktuarium o czym świadczy duża liczba obrazów Matki Bożej Częstochowskiej wiszących w tutejszych domach. Do dziś Jasna Góra jest celem pielgrzymek z całej Polski. W tym roku z Raciborza wyruszy 42. piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Na naszej ekspozycji prezentujemy stare fotografie i pocztówki ukazujące te cudowne miejsca i wizerunki w przeszłości, fotografie współczesne oraz dewocjonalia, wydawnictwa religijne, święte obrazy, które przywożono do domów jako pamiątkę  z pielgrzymek. Wystawie towarzyszy bogaty materiał fotograficzny prezentujący pielgrzymki z 1. połowy XX wieku oraz współczesne. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycję uzupełniają współczesne pamiątki pochodzące od osób prywatnych.


więcej

2018-08-25Dożynki powiatowe 2018

Godzina:
18:00
25 sierpnia 2018: 18.00-19.00- występy artystyczne dzieci Gminy Krzanowice – wokaliści Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS z Pietraszyna, trio smyczkowe Apasionata 19.00- gwiazda wieczoru- koncert muzyki disco polo- DOXXX 20.30- zabawa taneczna z DJ, w przerwie około godz. 21.30- występ kabaretowy aktorów Studia Muzyki, Piosenki i Teatru ARS z Pietraszyna 26 sierpnia 2018 r. 10.15- zbiórka gości dożynkowych przed kościołem św. Wacława w Krzanowicach 10.30- uroczysta msza święta dożynkowa 13.30- wymarsz korowodu dożynkowego z ul. Długiej w Krzanowicach i przejście ulicami sołectwa 15.00- przywitanie gości w namiocie biesiadnym, przekazanie chleba dożynkowego 15.30- prezentacja koron dożynkowych 16.00- występy artystyczne zespołu tanecznego Zyg-Zak z Wojnowic, Oliwii Stroka- solistki stowarzyszenia "Źródło" z Raciborza oraz Natalii Siwoń i Patryka Ternki z Krzanowic 16.30- gwiazda wieczoru- folk góralski- zespół Zbóje 18.00- gwiazda wieczoru- biesiada z Mirkiem Jędrowskim 19.30- rozstrzygnięcie konkursu na "Najpiękniejszą zagrodę dożynkową" 19.45- występ kabaretu "Krzanowickie Omy i Opy" 20.30- zabawa taneczna z DJ Dla dzieci już od soboty: malowanie buziek, karuzele, dmuchańce, Klaun Dyzia, stoiska z zabawkami i wiele innych atrakcji
więcej

2018-08-25XVI edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018

Godzina:
9:00

25 i 26 dzień sierpnia to prawdziwe święto dla osób związanych z lotnictwem, zarówno zawodowo i amatorsko. Pokazy Air Show 2018 w Radomiu będą częścią ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także obchodów stulecia lotnictwa wojskowego. To będzie wyjątkowa edycja, na którą organizatorzy przygotowali też specjalne atrakcje. W planie imprezy przewidziano pokazy pilotów z ponad dwudziestu Państw Europy i Świata. Wśród lotniczych sław pojawią się przedstawiciele m.in. Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Finlandii, czy Niemiec. Wszystkie osoby, które pojawią się na tegorocznym Air Show w Radomiu będą miały okazję podziwiać przelot dęblińskiej grupy Biało – Czerwone Iskry wspólnie z Boingiem 787-9 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT. Maszyna została „odziana” w biało czerwone barwy z okazji 100 – lecia odzyskania Niepodległości. To będzie pierwszy taki przelot w historii wszystkich edycji Air Show Radom. Pokazy lotnicze w Radomiu będą w tym roku wyjątkowe. Dwa dni pełne akrobacji, spotkań z najlepszymi pilotami oraz możliwość zobaczenia samolotów, które na co dzień nie są dostępne. Ponadto to czas, w którym uczestnicy wspólnie będą Świętować stulecie lotnictwa wojskowego oraz odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Cały program Air Show 2018 Radom dostępny jest na stronie organizatora http://airshow.wp.mil.pl/strony/program-20184/ Osoby odpowiedzialne za piknik lotniczy ostrzegają przed zakupem biletów z nieznanych źródeł. Jednym miejscem, gdzie sprzedawane są bilety na pokazy jest portal ebilet.pl i dostępne są pod adresem https://www.ebilet.pl/sport/pozostale/air-show/ Pokazy lotnicze Air Show w Radomiu to świetny pomysł na to, by spędzić ten ostatni weekend sierpnia rodzinnie i aktywnie. Oprócz pokazów w powietrzu przygotowane będą również stanowiska, na których specjaliści przedstawią historię lotnictwa. Edukacyjne strefy tematyczne oraz kąciki dla dzieci zapewniają dużą dawkę wiedzy i zabawy. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo z rodzicem albo opiekunem prawnym, który posiada bilet. Regulamin wejścia na pokazy lotnicze w Radomiu znajduje się na stronie http://airshow.wp.mil.pl/strony/bilety-air-show-2018k/ Kup bilet już dziś i weź udział w największym pikniku lotniczym w Polsce. Organizatorzy, co roku stawiają sobie wyżej poprzeczkę, dzięki czemu każda edycja jest pozytywnym zaskoczeniem dla uczestników. Bądź częścią historii polskiego lotnictwa. Poznaj bohaterów oraz tych, którzy codziennie wzbijają się w powietrze dla Ojczyzny. Gwarantujemy niezapomniane emocje. Zabierz najbliższych i przygotujcie się na prawdziwy odlot.


więcej
początek strony