Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2018-09-27

2018-05-01Racibórz Prozą Zaczarowany „A jeśli to miłość?”

IV edycja Konkursu Literackiego „Racibórz prozą zaczarowany”, którego celem jest promocja Raciborza poprzez literackie przedstawienie naszego miasta oraz popularyzacja czytelnictwa i wzrost zainteresowania kulturą i literaturą. W tegorocznej edycji konkursu do udziału zakwalifikowana zostanie praca napisana prozą (nie mniej niż 5 i nie więcej niż 10 stron maszynopisu), zawierająca historię miłosną związaną z Raciborzem. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 13 lat. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl i www.raciborz.pl
więcej

2018-06-01Konkurs fotograficzny „Ciekawe okazy przyrodnicze Raciborza i Powiatu Raciborskiego”

Centrum Edukacji Ekologicznej MiPBP oraz Urząd Miasta Racibórz ogłaszają konkurs na fotografię przedstawiającą ciekawe okazy przyrodnicze Raciborza i Powiatu Raciborskiego. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych. Szczegółowy regulamin na www.biblrac.pl.
więcej

2018-07-27Wystawa - OŚRODKI PIELGRZYMKOWE NA ŚLĄSKU

Wystawa „Ośrodki pielgrzymkowe na Śląsku” przedstawia dziewięć miejsc kultu religijnego położonych na Ziemi Raciborskiej lub leżących w jej pobliżu, także te do których pielgrzymowała najczęściej tutejsza ludność.  Większość z nich nadal nawiedzają pątnicy, ale są i takie, o których mało kto wie, iż w przeszłości były celem pielgrzymek.

Najbardziej znanym i najstarszym (1432 r.) sanktuarium pątniczym w powiecie raciborskim jest kościół Matki Bożej, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Raciborskiej. W 1723 r.  wybudowano barokową świątynię, do której współcześnie przychodzi ok. 20 pielgrzymek zbiorowych. Wielu pątników przybywa to tej świątyni na odpusty, zwłaszcza 15. sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na terenie Raciborza znajduje się kościół, do którego w przeszłości licznie podążali pielgrzymi – kościół św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczony jest cudowny obraz Chrystusa Bolesnego zwanego Raciborskim namalowany na desce. Jeszcze w XIX w. przychodziły do kościoła na Ostrogu procesje z okolicznych wsi, współcześnie ruch pielgrzymkowy ustał.

Ważnym ośrodkiem pątniczym w powiecie raciborskim jest drewniany kościół św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich (1667 r.). Pielgrzymują do niego mieszkańcy okolicznych miejscowości zwłaszcza z okazji uroczystych odpustów 3 maja w święto Znalezienia Krzyża Świętego i 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do tej świątyni udają się także w wielkanocnej procesji konnej w Poniedziałek Wielkanocny.

W gminie Krzyżanowice, niedaleko Tworkowa znajduje się barokowy kościół św. Urbana z 1779 r. Co roku z okazji odpustu (najbliższa niedziela dnia patronalnego – 25 maja) przybywają tu z pieszą procesją mieszkańcy Tworkowa, Bolesławia oraz Czesi  z Píšťa, Hulczyna, Hat’i i Šilheřovic.

Na obrzeżach Krzanowic stoi barokowy kościół św. Mikołaja (1744 r.). W dniu patronalnym tj. 6 grudnia organizowana jest procesja konna wiodąca od kościoła parafialnego  św. Wacława do Mikołasza. Gospodarze modlą się o pomyślność  w gospodarstwie  i zdrowie dla swoich zwierząt.

         W niedalekim Pszowie znajduje się bazylika mniejsza (1743-1747) z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Uśmiechniętej. Do miejsca tego pielgrzymowali „nabożni niemieckiego, morawskiego i polskiego języka” z terenu Śląska i zachodniej Małopolski.

         W diecezji opolskiej najbardziej znanym ośrodkiem pielgrzymkowym jest Góra Św. Anny (Annaberg) (ok. 1480 r.). W latach 1671-1673 kościół rozbudowali członkowie rodziny von Gaschin. Wokół sanktuarium rozciąga się Kalwaria licząca 26 kaplic Męki Pańskiej, 6 kaplic maryjnych i kaplicę św. Józefa.

         W diecezji katowickiej największym ośrodkiem pątniczym są Piekary, w których cześć odbiera obraz Matki Bożej Piekarskiej. Pierwsza pielgrzymka do sanktuarium piekarskiego datowana jest na rok 1676. Od 1947 roku do Piekar przybywają tzw. pielgrzymki stanowe.

         Wśród prezentowanych na wystawie ośrodków pielgrzymkowych najbardziej oddalona jest Częstochowa. Ikona Czarnej Madonny przywieziona została w 1382 r. Mieszkańcy Raciborza i okolic często nawiedzali jasnogórskie sanktuarium o czym świadczy duża liczba obrazów Matki Bożej Częstochowskiej wiszących w tutejszych domach. Do dziś Jasna Góra jest celem pielgrzymek z całej Polski. W tym roku z Raciborza wyruszy 42. piesza pielgrzymka do Częstochowy.

Na naszej ekspozycji prezentujemy stare fotografie i pocztówki ukazujące te cudowne miejsca i wizerunki w przeszłości, fotografie współczesne oraz dewocjonalia, wydawnictwa religijne, święte obrazy, które przywożono do domów jako pamiątkę  z pielgrzymek. Wystawie towarzyszy bogaty materiał fotograficzny prezentujący pielgrzymki z 1. połowy XX wieku oraz współczesne. Zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycję uzupełniają współczesne pamiątki pochodzące od osób prywatnych.


więcej

2018-09-01Konkurs plastyczny Czytam - Znam - Rysuję

Konkurs plastyczny dla czytelników biblioteki na podstawie książek autorów: Wiesława Drabika, Małgorzaty K. Piekarskiej, Melani Kapelusz, Joanny Wachowiak, Barbary Kosmowskiej, Marianny Oklejak, Wojciecha Widłaka. Konkurs organizowany w ramach projektu „Wielka liga młodych czytelników” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Szczegóły na www.biblrac.pl
więcej

2018-09-01Fun pakiet multimedialnych kursów online

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. Składają się z zaawansowanych multimediów - gier, fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które przyspieszają proces nauczania, czynią go trwalszym i bardziej atrakcyjnym. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy we wszystkich filiach i oddziałach.


więcej

2018-09-27"Języki obce nie są mi obce"

Godzina:
10:45

Konkurs powiatowy dla uczniów klas gimnazjalnych oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. Konkurs bazuje na zjamości języka angielskiego i niemieckiego. Celem konkursu jest propagowanie nauki przynajmniej dwóch języków obcych.


więcej

2018-09-27Zrobione w domu – pokazane w bibliotece

Godzina:
16:30
Po wakacyjnej przerwie wraca cykl „Zrobione w domu – pokazane w bibliotece”. Zapraszamy wszystkich pasjonatów rękodzieła do zaprezentowania swoich prac – na spotkaniu w bibliotece można pochwalić się swoimi dziełami, podpatrzyć nowe pomysły i porozmawiać miło przy filiżance kawy.
więcej

2018-09-27Zrobione w domu - pokazane w bibliotece

Godzina:
16:30

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl „Zrobione w domu – pokazane w bibliotece”. Zapraszamy wszystkich pasjonatów rękodzieła do zaprezentowania swoich prac – na spotkaniu w bibliotece można pochwalić się swoimi dziełami, podpatrzyć nowe pomysły i porozmawiać miło przy filiżance kawy.


więcej

2018-09-27Gala Zespołu Tanecznego SKAZA

Godzina:
17:00

Gala jest podsumowaniem sezonu artystycznego 2017/2018 oraz jubileuszem 7 lat działalności zespołu. Podczas gali zaprezentują się wszystkie grupy taneczne SKAZY. Tradycyjnie nie zabraknie licznych niespodzianek.

Zespół Taneczny SKAZA z Raciborza został założony we wrześniu 2011 roku w Raciborskim Centrum Kultury.  Instruktorem, choreografem i opiekunem zespołu od początku istnienia jest Manuela Krzykała, którą wspiera młody, zdolny tancerz i instruktor Denis Chory. Zajęcia z akrobatyki prowadzi Dariusz Moc.

Zespół obecnie składa się z solistów oraz kilkunastu grup , w których tańczy ponad 200 tancerzy od 6 do 45 roku życia. Zespół szkoli się w takich technikach tanecznych jak: taniec klasyczny, taniec jazzowy, taniec współczesny, street dance. Zdobywa nagrody i wyróżnienia na wielu konkursach oraz turniejach tanecznych. Bierze również udział w licznych pokazach, eventach, warsztatach itp. W tym roku zdobyli m.in. II miejsce w Otwartym Grand Prix Polski w Brzegu.

SKAZA to nie tylko zespół taneczny to styl życia, pasja, energia, miłość do tańca, przyjaźnie i wielka SKAZ - owa rodzina.

 Honorowane są raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina +''.


więcej

2018-09-27KABARET POD WYRWIGROSZEM

Godzina:
20:15

KABARETU POD WYRWIGROSZEM nie trzeba nikomu przedstawiać. Prawie 25 lat na scenie mówi samo za siebie.
Zapraszamy na premierę najnowszego programu pod tytułem "Tra Ta Ta Ta", czyli gwarancja udanej zabawy i mnóstwo śmiechu!
Nie możesz tego przegapić!

 

Bilety w cenie 70,-  i 50,-  do nabycia w kasach RCK


więcej
początek strony