Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2019-04-22

2019-01-01Konkurs czytelniczy „Książka na metry”

Konkurs skierowany do uczniów klas Szkół Podstawowych. Aby wziąć w nim udział trzeba mieć konto czytelnicze w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz aktywnie wypożyczać i czytać książki. 

Każdy uczestnik otrzymuje tzw. „książkometr” w którym 1cm=1 książka. 10 najaktywniejszych czytelników otrzyma nagrody książkowe. Podsumowanie konkursu w maju. Szczegóły w EURECE.


więcej

2019-04-17Wystawa fotografii Marca Bonnetin

Francuski artysta, fotograf, aktor, nauczyciel. Swoje prace wystawiał m.in. w Roanne, Lyonie i Berlinie w ramach Europen Month Of Photography - Off. Prezentowana w GCK wystawa niezwykle subtelnych i wysmakowanych zdjęć nosi nazwę SKRAWKI CIENIA.


więcej

2019-04-22Wielkanocne Procesje Konne w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, Raciborzu-Sudole i Zawadzie Książęcej

Wielkanocne Procesje Konne są utarte wielowiekową tradycją na ziemi raciborskiej. Organizowane są corocznie w Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich oraz w Raciborzu-Sudole. Tradycją ostatnich lat stała się również organizacja procesji konnej w Zawadzie Książęcej. Wydarzenie ma charakter religijny związany z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, choć wg niektórych hipotez zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskiego kultu słońca i został później schrystianizowany. W poszczególnych miejscowościach procesje wyruszają w Poniedziałek Wielkanocny w godzinach przedpołudniowych spod kościołów parafialnych. Prowadzą je trzej jeźdźcy, a za nimi jadą pozostali wraz z księdzem. Jeden z jeźdźców trzyma w dłoni krzyż opasany czerwoną wstęgą, drugi figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Obok jedzie także " śpiewak", intonujący pieśni i modlitwy a w bryczkach jadą zaproszeni goście. W czasie przejazdu uczestnicy modlą się o urodzajne zbiory zatrzymując się co chwilę przy polnych kapliczkach. Do wsi jeźdźcy wracają miedzami i polnymi drogami. Kiedy zbliżają się do pierwszych zabudowań, nagle ruszają z kopyta i procesja zamienia się w wyścig. Dawny zwyczaj obecnie łączy się często z festynem rodzinnym oraz wspólną integracją lokalnych środowisk hodowców koni.
więcej
początek strony