Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2020-05-13

2020-05-12Konferencja naukowo-techniczna "Energia i Górnictwo-perspektywy zrównoważonego rozwoju" - PRZENIESIONE

Godzina:
8:30

Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej w Gliwicach Oddział CKI Rybnik organizuje VI edycję konferencji naukowo-technicznej pt. „Energia i Górnictwo- perspektywy zrównoważonego rozwoju” (wcześniej „Górnictwo-perspektywy i zagrożenia”) Konferencja będzie formą edukacji ekologicznej. Poruszone zostaną kwestie: Współpraca energetyki i górnictwa z organami samorządowymi; Perspektywy rozwoju i przyszłość energetyki opartej o węgiel kamienny i brunatny, OZE, uran, gaz, ropa naftowa, elektrownie wodne; Kierunki rozwoju i ograniczenia; Energia odnawialna; Zasoby geologiczne kraju; Ekologia, CO2, smog, paliwa ekologiczne; Perspektywy rozwoju i ograniczenia górnictwa węgla kamiennego i brunatnego.„Czyste” pozyskanie energii; Proekologiczne działania niskoemisyjne, Maszyny i urządzenia, ocena urabialności węgla i skał, diagnostyka techniczna, monitoring pracy maszyn i urządzeń, łączność radiowa, Przygotowanie zagospodarowania nowych złóż, mapy górnicze; Wpływ na środowisko naturalne, Transport urobku, materiałów i ludzi, Technologie eksploatacji kopalin; Wentylacja kopalń; Zagrożenia naturalne, monitoring zagrożeń i ich zwalczanie; Ratownictwo; Zarządzanie przedsiębiorstwami w branży energetycznej i górnictwie; Szkolnictwo zawodowe, przygotowanie uniwersalnych kadr; Szkolenie i dokształcanie załogi i dozoru; Zamówienia publiczne, przetargi, logistyka materiałowa. Wyjazdy studyjne uczestników konferencji do miejsc pokazujących doświadczenia w tematyce „Czyste” pozyskanie energii (OZE), proekologiczne działania niskoemisyjne oraz współpraca energetyki i górnictwa z organami samorządowymi. Przewiduje się także wyjazdy uczestników do zakładów energetycznych i górniczych, zakładów „okołogórniczych” oraz zakładów wykorzystujących odpady pogórnicze. Dopełnieniem zadania będzie wydanie monografii, w której znajdą się pełne teksty referatów przedstawionych na konferencji.