Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2022-09-18

2022-09-18Koncert w ramach 26. Festiwalu MUZYKA W STARYM OPACTWIE - Mariola Brzoska

Godzina:
17.00
W bieżącym roku, choć w nieco skromniejszym zakresie po pandemicznej przerwie, chcemy kontynuować tradycję rudzkich spotkań muzycznych. W trzecim tegorocznym koncercie zagra Mariola Brzoska. Szacowne mury opactwa, przepiękny gotycko-barokowy wystrój Bazyliki Pani Pokornej i stare drzewa parku, pamiętające czasy cystersów i książąt, którzy przyszli po nich – czyż może być lepsze tło dla dźwięków królewskiego instrumentu, przeznaczonego do przybliżania ludziom muzyki nieba? Każdy, kto już tego zdążył posmakować, wie, o czym mowa. Kto jeszcze tego nie doświadczył, ma kolejną okazję. Jeśli ją wykorzysta, nie pożałuje na pewno. 18 września, w niedzielę, o godzinie 17.00. Przy organach – Mariola Brzoska. Program będzie czekał przy wejściu. Zapraszamy serdecznie. Festiwal został dofinansowany przez Powiat Raciborski oraz objęty patronatem starosty raciborskiego.

2022-09-18Europejskie Dni Dziedzictwa przy pałacu w Rzuchowie

Godzina:
18.00

Koncert jest muzyczną podróżą do źródeł twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, w którą zabierze słuchaczy chór kameralny Cracow Singers. Koncert poświęcony pamięci wielkiego, współczesnego, polskiego kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego, który urodził się w pobliskiej Czernicy, dorastał w Rydułtowach, a następnie kształcił się w Rybniku i Katowicach. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęła żona kompozytora – Jadwiga Górecka oraz córka – profesor Anna Górecka.

Podczas koncertu zaprezentowany zostanie wybór kompozycji z cyklu „Z pieśni kościelnych” – wydanie pośmiertne oraz kompozycja – najbardziej znana w twórczości Mistrza, dedykowana chórowi – „Totus tuus” op. 60. Słowo wstępne wygłosi Romana Kuczera – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. We wspomnieniu zostanie przywołany Henryk Mikołaj Górecki jako twórca niezłomny, wierny zasadom i rodzimej tradycji, z którą się do końca utożsamiał. Koncert poprzedzą warsztaty chóralne z udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Wypracowana podczas warsztatów kompozycja, zostanie zaprezentowana podczas koncertu – we wspólnym wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku i chóru kameralnego Cracow Singers. Koncert jest częścią zadania publicznego, którego organizatorem jest Fundacja Equinum. Zadanie „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Pałacu w Rzuchowie dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Raciborzu.