Informacje ogólne

Strona główna / Powiat Raciborski / Informacje ogólne

Powiat Raciborski z lotu ptakaPowiat raciborski, nazywany "zielonymi płucami" Śląska, zachwyca swoją różnorodnością.

Harmonijnie współistnieją tu:

  • rolnictwo i przemysł,
  • zabytki i inne ślady kulturowe i historyczne,
  • krajobrazy miejskie i leśne.

Zarówno pasjonat historii jak i miłośnik obcowania z naturą odnajdą tu z pewnością coś dla siebie. Każdego zachwycą urokliwe krajobrazy leśne, a dbałość o bogactwo naturalne jest z pewnością godna uznania. Krzyżują się tu wpływy różnych kultur, a na atrakcyjność turystyczną wpływa dodatnio przygraniczne położenie.

Powiat raciborski, zajmujący powierzchnię 544 km2 i liczący 108 513 mieszkańców (stan na 01.01.2019 r.), położony jest w na południu Polski, na Nizinie Śląskiej, w Kotlinie Raciborskiej.


Leży nad rzeką Odrą, u północnych wrót Bramy Morawskiej
, która położona jest na terenie Czech. Powiat graniczy z powiatami: wodzisławskim, rybnickim, gliwickim oraz należącymi do województwa opolskiego powiatami: kędzierzyńsko - kozielskim oraz głubczyckim.

W skład powiatu raciborskiego wchodzi 8 gmin

W tym miasto Racibórz – stolica powiatu, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice, Krzanowice, Nędza, Rudnik, Kornowac i Pietrowice Wielkie. Trzy gminy graniczą bezpośrednio z Republiką Czeską na długości 47 km. Miasto Racibórz liczy około 58 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 75 km2, co klasyfikuje je do miast średniej wielkości.

To w powiecie raciborskim komponowali Beethoven, Liszt i Mendelssohn, a lata młodości spędzał Joseph von Eichendorff – romantyk niemiecki.

Tu przetrwały stare średniowieczne twierdze, pałace szlacheckie czy barokowe kościoły. Tu działa także najstarsza polska kuźnia z 1702 roku i tu spotkać można najstarszą „raciborzankę”, Dżet-Amonet-ius-anch, która urodziła się w IX w p.n.e.

 

Na ziemi raciborskiej spisano najstarsze polskie zdanie:

„Gorze szo nam stało”, o prawie 30 lat wcześniejsze od pochodzącej z 1270 roku zapiski w słynnej Księdze Henrykowskiej i to stąd wywodzą się kluski śląskie, którymi kobiety obrzucały atakujących Mongołów.

Tu polował cesarz Wilhelm II, i tu znajduje się unikalna w skali europejskiej ekspozycja jedenastu zdobionych trumien i sarkofagów.

Tu także działa stacja sejsmologiczna oraz przyprawiająca dziś o dreszcze wielu zwiedzających ekspozycja dawnych technik dentystycznych.

Zapraszamy w podróż po "Zielonej Oazie Kultur"
– powiecie raciborskim,
po krainie mlekiem, miodem i czekoladą płynącej.

 

kultura ikona   Kultura         Przemysł Ikona   Przemysł         Rolnictwo ikona   Rolnictwo       Sport ikona   Sport          Turystyka ikona     Turystyka    

 

początek strony