Oficjalna strona internetowa:  www.powiat-nakielski.pl

Powiat Nakielski o powierzchni 1120,48 km², którą zamieszkuje ponad 85 000 osób, położony jest w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, na szlaku Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej. Sięgając do dziedzictwa kulturowego, teren powiatu nakielskiego znajduje się w miejscu granicznym dwóch historycznych krain – Krajny i Pałuk.

W skład powiatu wchodzą jedna gmina wiejska – Sadki oraz cztery gminy miejsko – wiejskie tj. Kcynia, Mrocza, Szubin i będące stolicą powiatu - Nakło nad Notecią, gdzie znajduje się największa atrakcja w powiecie – Przystań Powiat Nakielski. Nadnotecka marina ożywia turystykę wodną w regionie, a także ma spopularyzować Drogę Wodną E-70, która prowadzi z Antwerpii przez Niemcy, Polskę, Litwę do Kłajpedy. Z przystani mogą korzystać zarówno mieszkańcy powiatu nakielskiego, jak i turyści, korzystający z nabrzeża, wypożyczający sprzęt wodny oraz cumujący jednostki pływające.


Powiat nakielski pod względem klimatycznym położony jest w regionie środkowopolskim, obszarowo największym w Polsce. Charakteryzuje go brak skrajnych typów pogody. Wiele jest dni z pogodą bardzo ciepłą i pochmurną, a także przymrozkowych, bardzo chłodnych z opadami śniegu lub deszczu. W dolinie Noteci wolnymi od przymrozków miesiącami są często tylko lipiec i sierpień. Na terenie powiatu nakielskiego położonych jest 17 jezior, z czego 9 w obszarze gminy Mrocza i 8 w gminie Szubin. Największą powierzchnię zajmuje Jezioro Witosławskie.Przyjazne relacje i zaufanie pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Nakielskim rozwijały się od wielu lat dzięki wspólnemu niemieckiemu partnerowi - powiatowi Elbe-Elster z myślą o podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć o charakterze turystycznym, społecznym, kulturalnym i sportowym. W 2021 roku w Raciborzu Starosta Nakielski, Tadeusz Sobol, zadeklarował publicznie chęć rozpoczęcia oficjalnej współpracy pomiędzy Powiatami Raciborskim i Nakielskim, a w roku 2022 potwierdził swoje zaproszenie pisemnie.


Podpisanie umowy pomiędzy jednostkami samorządowymi, które odbyło się w październiku 2023 r. pozwoli na pełne korzystanie z doświadczeń obu samorządów oraz ułatwi nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie obu powiatów. Umożliwi również odkrywanie potencjału turystycznego i wzajemną promocję obu regionów.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY, W KTÓRYM STAROSTOWIE RACIBORSKI I NAKIELSKI
ZAPOWIADAJĄ KIERUNKI WSPÓŁPRACY
HISTORIA WSPÓŁPRACY POWIATU RACIBORSKIEGO
Z POWIATEM NAKIELSKIM W UJĘCIU CHRONOLOGICZNYM

  1. Po latach utrzymywania przyjaznych nieformalnych kontaktów między Powiatami Raciborskim a Nakielskim, które zrodziły się i rozwijały dzięki wspólnemu partnerskiemu powiatowi Elbe-Elster, w dniu 1 października 2021 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu podczas uroczystości z okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa powiatów Raciborskiego i Märkischer Kreis starosta nakielski Tadeusz Sobol złożył publiczną propozycję zacieśnienia dotychczasowej współpracy i nawiązania oficjalnego partnerstwa.

  2. W oficjalnym piśmie z dnia 27 września 2022 r. Zarząd Powiatu Nakielskiego zaprosił Zarząd Powiatu Raciborskiego do podjęcia działań, mających na celu wszechstronną współpracę w obszarach m.in. turystyki, kultury i sztuki, edukacji, informacji, ochrony zdrowia i środowiska, opieki społecznej, kultury fizycznej, sportu oraz gospodarki.

  3. W odpowiedzi z dnia 2 listopada 2022 r. Zarząd Powiatu Raciborskiego poinformował Zarząd Powiatu Nakielskiego, że przyjął zaproszenie do rozpoczęcia wspólnych działań, zmierzających do sformalizowania współpracy i zlecił już przygotowanie propozycji obszarów, w których mogłaby zostać nawiązana, a także opracowanie harmonogramu wizyt na rok 2023.

  4. W dniach 11-12 luty 2023 r. na zaproszenie Powiatu Nakielskiego, drużyna Gminnego Młodzieżowego Klubu Sportowego Nędza jako reprezentacja Powiatu Raciborskiego wzięła udział w XXVII Międzynarodowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej im. Mariana Kensego w Paterku w powiecie nakielskim. Nasi chłopcy z roczników 2008-2010 na 10 piłkarskich zespołów z Polski, Czech, Słowenii i Niemiec zdobyli 5 miejsce.

  5. Przed podpisaniem Umowy Partnerskiej zaplanowano po jednym spotkaniu w każdym z powiatów, by bliżej poznać tworzące je gminy, lokalne atrakcje turystyczne, funkcjonowanie urzędów, a przede wszystkim możliwe pola do współpracy. W konsekwecji, w dniach 23 - 25 maja 2023 r. po raz pierwszy z oficjalną wizytą w powiecie raciborskim gościli przedstawiciele Powiatu Nakielskiego (wicestarosta Tomasz Miłowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Jacek Osiński, dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Agnieszka Heftowicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marek Durałek, kierownik Pieczy Zastępczej PCPR Marzena Nowak-Olechnicka oraz Jacek Pasieka z Referatu Turystyki i Sportu). W tym czasie zwiedzili Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej oraz Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, ruiny Pałacu w Tworkowie i oczywiście Zamek Piastowski w Raciborzu. Mieli również okazję wysłuchać muzyki na żywo w wykonaniu dwojga raciborskich artystów - Joanny Skowyry oraz Marka Kudera.  6. 13 czerwca 2023r. Zarząd Powiatu Raciborskiego udał się z rewizytą do Powiatu Nakielskiego. Nasza powiatowa delegacja w ciągu dwóch dni zwiedziła stolicę Powiatu czyli Nakło nad Notecią, w szczególności znajdujące się tam I Liceum Ogólnokształcące, Starostwo Powiatowe i wieżę widokową w Parku Jana III Sobieskiego. Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda wraz ze swoimi współpracownikami poznali również bliżej m.in. Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku oraz Muzeum Przyrody i Łowiectwa w Turzynie, a także Przystań Powiat Nakielski. Najważniejeszym celem wyjazdu było natomiast określenie obszarów współpracy obu Powiatów i w tej kwestii przedstawiciele Powiatów Raciborskiego i Nakielskiego omówili pierwsze wspólne pomysły. Wymiana młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z naciskiem na potencjał turystyczny rzek Noteci i Odry (np. spływy kajakowe) oraz tras rowerowych przy aktywnym zaangażowaniu Powiatowego Centrum Sportu w Raciborzu, organizacja zawodów wędkarskich z udziałem wspólnego partnera – niemieckiego powiatu Elbe-Elster czy kooperacja Straży Pożarnych to tylko część z pierwszych planowanych działań.  7. W dniu 29 sierpnia 2023 r. Rada Powiatu Raciborskiego wyraża wolę nawiązania współpracy między Powiatem Raciborskim a Powiatem Nakielskim i upoważnia Zarząd Powiatu Raciborskiego do podpisania umowy o współpracy partnerskiej, podejmując stosowną uchwałę. Tym samym zgadza się z uzasadnieniem uchwały, że podpisanie umowy pomiędzy jednostkami samorządowymi pozwoli na pełne korzystanie z doświadczeń obu samorządów oraz ułatwi nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie obu powiatów. Umożliwi również odkrywanie potencjału turystycznego i wzajemną promocję swoich regionów.

  8. W dniu 06 października 2023 r. w restauracji w Szymocicach odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Partnerskiego przez starostów Powiatów Raciborskiego i Nakielskiego. Tego dnia symbolicznie rozpoczęto oficjalną współpracę, którą na miejscu swoją obecnością i życzeniami wsparli dotychczasowi starostowie Powiatu Raciborskiego (Henryk Siedlaczek, Adam Hajduk i Ryszard Winiarski), przedstawiciele wszystkich partnerskich oraz zaprzyjaźnionych miast i powiatów czyli Märkischer Kreis, Elbe-Elster, Rensburga, Horishni Plavni, Powiatów Kędzierzyńsko-Kozielskiego oraz Wodzisławskiego, a także radni powiatowi. Powiat Nakielski reprezentowała delegacja w składzie: Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski, Jacek Osiński – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jarosław Warmke – Przewodniczący Komisji Finansów, Damian Król – Dyrektor Wydziału Finansowego, Agnieszka Heftowicz – Dyrektor Wydziału Rozwoju, Dawid Konwiński – Kierownik Referatu Turystyki i Sportu, Jacek Pasieka – Referat Turystyki i Sportu, Jolanta Otto - Referat Turystyki i Sportu. Program obejmował również emisję wspólnego filmu promocyjnego obu świętujących Powiatów oraz występ artystyczny Emilii Franicy i recital Agnieszki Kawulok, Jarosława Hanika oraz Dawida Główczeskiego. Uroczystość w trzech językach (polski, niemiecki, ukraiński) poprowadziły Anita Pendziałek oraz Olena Kyrychenko. To międzynarodowe spotkanie partnerskie, które odbyło się w ramach obchodów 25-lecia Powiatu Raciborskiego, miało również ciąg dalszy. W celu bliższego poznania naszego regionu oraz jego atrakcji, a także pogłębienia wzajemnych relacji, goście z powiatu nakielskiego i zza granicy zwiedzili Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.


  9. W dniach 10-11 lutego 2024 r. w Paterku w powiecie nakielskim odbył się XXVIII Międzynarodowy Halowy Turniej Piłki Nożnej im. Mariana Kensego, gdzie Powiat Raciborski godnie zaprezentowała drużyna LKS Tworków. Na 10 biorących udział w turnieju zespołów, nasi reprezentanci zajęli 1. Miejsce w grupie B i ostatecznie uplasowali się na miejscu 6. Sukcesem jest również tytuł Najlepszego Strzelca Turnieju, który zdobył zawodnik tworkowskiego składu, Arkadiusz Strzelczyk. Czas poza turniejem chłopcy wraz z trenerami spędzili m.in. na basenie oraz na zwiedzaniu Przystani Powiat Nakielski.

                 10. W dniu 02 lipca 2024 r. odbyłlo się oficjalne zapoznawczo-pożegnalne spotkanie w powiecie nakielskim. W podróż służbową do naszego Partnera udali się członkowie Zarządu Marek Kurpis oraz Rita Serafin, którzy osobiście poznali włodarzy nowej kadencji na czele ze starostą nakielskim, Krzysztofem Błońskim oraz pożegnali jego poprzednika, Tadeusza Sobola, który był inicjatorem współpracy pomiędzy naszymi powiatami, a teraz rozpoczyna swój emerytalny wypoczynek. Na spotkaniu obecna była również delegacja wspólnego partnerskiego powiatu Elbe-Elster z Niemiec, który reprezentował m.in. starosta Christian Jaschinski, zatem była to także okazja do rozmów o najbliższych planach w zakresie naszego trójstronnego Partnerstwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

początek strony