Miasto Rendsburg (Niemcy)

Strona główna / Powiat Raciborski / Nasi Partnerzy / Miasto Rendsburg (Niemcy)

Miasto Rendsburg jest położone w samym sercu landu Schleswig - Holstein na północy Republiki Federalnej Niemiec.

Powstało w 1150 r. a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1199r. Na łącznej powierzchni 2372 hektarów mieszka 30.000 mieszkańców. Miasto jest stolicą powiatu Rendsburg - Eckernförde i leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków drogowych, kolejowych jak również wodnych. Przez Rendsburg przepływa kanał Kiloński, łączący może Bałtyckie i Północne. Wraz z 5 graniczącymi gminami Rendsburg tworzy kulturalno - gospodarcze centrum dla blisko 100 000 ludzi.

Miasto Rendsburg było pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę opierająca się głównie na współpracy szkół w ramach programu "Socrates Commenius".

Dnia 10 stycznia 2001 r. podpisany został list intencyjny pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg (Niemcy), potwierdzający zamiar kontynuowania rozpoczętej współpracy pomiędzy szkołami z Rendsburga i z terenu powiatu raciborskiego. Efektem dotychczasowych kontaktów obu samorządów było podpisanie 5 maja 2004 r. w Rudach (Powiat Raciborski) umowy o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Rendsburg. 

Od 2000r. Powiat Raciborski wziął min. udział w konferencji poświęconej wymianie młodzieży polsko-niemieckiej oraz w Międzynarodowych Igrzyskach Młodzieżowych i Dniach Rendsburga.

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Rendsburg

www.rendsburg.de

początek strony