Powiat Märkischer (Niemcy)

Strona główna / Powiat Raciborski / Nasi Partnerzy / Powiat Märkischer (Niemcy)

MAŁA HISTORIA POWIATU MÄRKISCHER

1 stycznia 1975 roku na podstawie reformy terenowej utworzony został powiat Märkische. Powstał on głównie z powiatów Iserlohn i Lüdenscheid, z dotychczas nie powiatowego wolnego miasta Iserlohn i ze związku gmin Balve.
Obecnie powiat liczy 460 000 mieszkańców, jest jednym z najbardziej zaludnionych powiatów Nadrenii Północnej-Westfalii, a także zalicza się do gospodarczo najsilniejszych obszarów Niemiec. Piętnaście miast i gmin tworzy razem silną wspólnotę.

Nazwa "Märkischer Kreis" pochodzi od hrabiów von der Mark, którzy od XII do XVI wieku decydowali o losach tego regionu, poza Menden i Balve, które znajdowały się pod wodzą elektoratu kolońskiego, a także Iserlohn i Letmathe, podlegających hrabiemu von Limburg.

Zamek Altena, jeden z najpiękniejszych wysoko położonych zamków Niemiec, jest świadectwem zmiennych dziejów rodu hrabiów z Altena-Mark. Słynie on również z pierwszego i najstarszego schroniska młodzieżowego na świecie. Tutaj hrabia Adolf III i jego potomkowie założyli hrabstwo Mark.

W okresie od XIV do XVI wieku hrabiowe von der Mark stworzyli znaczące, duże państwo, w skład którego weszły Kleve, Julich, Berg, Mark i Revensberg.
Hrabiowie Altena-Mark jako patroni wielu miejsc produkcji drutu wpłynęli na gospodarczy rozwój tego regionu. Jednak historia gospodarki ma jeszcze wcześniejsze początki.

Znaleziska archeologiczne dają dowody bogatego wydobycia rudy żelaza i jej przerobu już w VIII wieku. Ze względu na surowy klimat gór średnich ludność z tego regionu nie mogła utrzymywać się jedynie z rolnictwa. Bogate w drzewo lasy zaczęto więc wykorzystywać dla uzyskania węgla drzewnego. Wówczas to powstał pierwszy piec do wypalania rudy.

W XIV wieku zaczęto wykorzystywać energię wody do produkcji drutu. Podczas gdy w dzisiejszym Zagłębiu Ruhry w krajobrazie dominowały pola uprawne, w owym czasie w bocznych dolinach tutejszych rzek kwitł przemysł: W regionie Märkischer Sauerland archeologowie odkryli ok. 1700 średniowiecznych fabryczek ("Fabrikskes"). Od początku XIX wieku małe warsztaty rzemieślnicze musiały się coraz bardziej specjalizować. Z półfabrykatu drutu wytwarzano wysokogatunkowe rodzaje drutu oraz inne wytwory takie jak np. gwoździe, śruby itd.

KULTURA MÄRKISCHER

Kulturalnym akcentem powiatu Märkische jest zamek Altena: Wspaniały widok w głąb doliny rzeki Lenne, cisza i średniowieczna atmosfera. Do tego zawsze opłacające się przeżyć wizyty w znajdującym się na zamki muzeum hrabstwa Mark oraz położonym 300 metrów dalej muzeum drutu.

Nie tylko w Altenie miłośnicy muzeów znajdą coś dla siebie; warte zwiedzenia są również muzeum miejskie i "Phänomenta" w Lüdenscheid, a także muzeum gwoździ w Iserlohn-Barendorf.

Kto żyje, pracuje lub gości w powiecie Märkische i jest również zwolennikiem niecodziennej rozrywki, znajdzie ją tutaj.
Wrażeń dostarczą np. muzyczne i aktorskie występy w Balver Höhle. W tej naturalnej jaskini koncertują znani światowi wykonawcy jazzu i muzyki klasycznej.

Do ciekawostek Alteny należy festiwal muzyki "Burgrock", gdzie historyczne mury zamku drżą od gorących rytmów rocka i rapu. Również w Iserlohn-Barendorf nocą panuje bardzo ożywiona atmosfera.
Warte zobaczenia są również widowiska na miarę cyrku w ośrodkach kulturalnych, np. Quo-Vadis w Altena, w Plettenberg lub La Strada na ulicach w Iserlohn. Sceny teatrów zarówno w Iserlohn jak i Lüdenscheid są miejscem występów wysokiej klasy aktorów. Odbywają się tutaj przedstawienia teatru dziecięcego, kabarety, koncerty orkiestrowe, solowe itp. itd.

CIEKAWOSTKI TURYSTYCZNE MÄRKISCHER

Kogo interesują ślady historii przemysłu ten w powiecie Märkische jest pod właściwym adresem. Takie zagęszczenie zabytków przemysłu jest jedyne w Europie. Dobrze opracowane mapki i materiały informacyjne ułatwiają odkrywanie tych śladów.

Tutaj powinieneś wysilić nie tylko oczy ale również wszystkie inne zmysły. Ponad 170 wartych obejrzenia zabytków zaprasza na odkrywczą wędrówkę w przeszłość i teraźniejszość. Wspaniałe i warte obejrzenia są również Luisenhütte w Balve-Wocklum, Brenscheider Mühlen w Nochrodt-Wiblingwerde oraz Bremecker-Hammer w Lüdenscheid.

NATURA MÄRKISCHER

Wiosna, lato, jesień, zima. Szczyty w powiecie Märkischer wydają się bez końca. Region ten sprawia często wrażenie wiejskiej idylli. Tutaj ożywiają się serce, umysł i płuca. Ten leśny, bogaty w zbiorniki wodne średniogórski krajobraz jest celem wycieczek dla mieszkańców graniczącego Zagłębia Ruhry i okręgu Kolonia - Bonn.
50% powierzchni powiatu to parki narodowe Ebbegebirge i Homert. 56 rezerwatów przyrody umożliwia nieograniczony kontakt z naturą.

Wielką zaletą Sauerlandu jest bogactwo wód. 10 pięknie położonych zapór wodnych, jeziora zaporowe, jak również liczne rzeki i jeziora naturalne tworzą wspaniały krajobraz tego regionu.

Sportowcy wodni - jak żeglarze, wioślarze i miłośnicy surfingu - mogą tutaj rozwijać swoje umiejętności. Woda jako dar natury jest w powiecie Märkische bardzo ceniona. Jeziora zaporowe służą tutaj jako rezerwuary wodne dla wielu miast i gmin w Nadrenii Północnej - Westfalii.

REKREACJA MÄRKISCHER

Woda, ląd i powietrze: przyroda w powiecie Märkische zapewnia przeróżne możliwości spędzania wolnego czasu. Liczne lądowiska przyciągają spadochroniarzy, pilotów samolotów i szybowców. Dzięki zróżnicowanej formie terenu powstało tutaj wiele tras spacerowych i wędrownych. Wielkim powodzeniem cieszą się jazdy konne i rowerami terenowymi. W zimie Herscheid i Meinerzhagen stwarzają doskonałe warunki dla sportowców zimowych.
Atrakcyjną formą czynnego wypoczynku są również sporty wodne, uprawiane w licznych jeziorach zaporowych, naturalnych i w basenach kąpielowych. Warto również odwiedzić nowoczesną saunę "Saunadorf Lüdenscheid" lub spędzić urlop w jednym z ponad 100 gospodarstw agroturystycznych.

EDUKACJA MÄRKISCHER

Dzisiejsza młodzież wie, że niezbędne w przyszłym życiu zawodowym kwalifikacje są do zdobycia nie tylko w ramach nauki szkolnej lecz również przez zajęcia praktyczne. Powiat Märkische umożliwia naukę w szkołach zawodowych o kierunkach rzemieślniczych, technicznych i administracyjnych. Szczególny nacisk kładzie się na współpracę szkół
z lokalnym przemysłem, przez co tutejsze szkoły cenione są także poza granicami powiatu.
Powiatowa Wyższa Szkoła Zawodowa kształci uczniów z całych Niemiec w zakresie budowy maszyn, produkcji technicznej, informatyki i techniki ochrony antykorozyjnej. Powiat utrzymuje również gęstą sieć szkół specjalnych, np. dla uczniów upośledzonych umysłowo i z upośledzeniem mowy.

PRZEMYSŁ MÄRKISCHER

Przedsiębiorców w powiecie Märkische już od dawna cechowała innowacyjność i wynalazczość, co szczególnie zaprocentowało w przemyśle samochodowym - powiat Märkische jest centrum gałęzi tego przemysłu. Tutaj wykonuje się elektroniczne systemy i części ze stali, aluminium, tytanu i niklu dla podwozi samolotów i systemy ABS. Firmy takie jak Kostal i Fuchs należą do przodujących na rynku w tej branży.

Kolejnym silnym filarem w przemyśle jest branża zajmująca się produkcją plastiku oraz budową maszyn do jego wytwarzania.

Wiele przedsiębiorstw w powiecie Märkische należy do "Hidden Champions" swoich branż. Dotyczy to firm takich jak Erco, Jung, Grohe, Kauco, Edelhoff i Lobbe - trudniących się produkcją urządzeń sanitarnych, techniką łączeń, jak również techniką Recyclingu (ponowne wykorzystywanie odpadów), których produkty eksportowane są na cały świat.

W powiecie Märkischer osiedliły się przedsiębiorstwa techniki medycznej, jak również zakłady opieki społeczno medycznej, które odgrywają ważną rolę w gospodarce.

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Powiatem Markischer

www.maerkischer-kreis.de

początek strony