Strona główna / Powiat Raciborski / Nasi PARTNERZY / Miasto Horishni Plavni (Ukraina)

Oficjalna strona internetowa:  www.1-hp--rada-gov-ua

Horishni Plavni (dawniej Komsomolsk) to miasto na Ukrainie, w obwodzie połtawskim nad lewym brzegiem Dniepru.



Miasto zostało założone 29.01.1960. Rozwinęło się i uzyskało prawa miejskie w latach 70-tych. Miasto położone jest w sąsiedztwie głównych arterii kolejowych Ukrainy.



Liczba mieszkańców stale wzrasta, obecnie osiąga ok. 54 150

Miasto obejmuje 7 okolicznych wsi: Dmytriwka, Basaluky, Boloschyne, Kyjaschky, Kolhospna Hora, Kusmenky i Solonzi.


HISTORIA WSPÓŁPRACY POWIATU RACIBORSKIEGO
Z MIASTEM HORISHNI PLAVNI W UJĘCIU CHRONOLOGICZNYM

  1. W dniach 29-31.07.2010r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Miasta Komsomolsk. W dniu 30.07.2010r. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu podpisano memorandum o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Komsomolsk (Ukraina, Obwód Połtawski). Podpisy złożyli Adam Hajduk Starosta Raciborski oraz Nelya Karpets Sekretarz Rady Miasta Komsomolsk. W ten sposób oba samorządy potwierdziły zamiar kontynuowania prac zmierzających do nawiązania trwałej współpracy, której celem jest wymiana w dziedzinie edukacji, kultury i sportu oraz ułatwiania kontaktów między przedsiębiorstwami i organizacjami działającymi na obu obszarach. W trakcie pobytu ukraińska delegacja uczestniczyła w spotkaniach w Starostwie, zwiedziła raciborski Szpital oraz odwiedziła Gminę Pietrowice Wielkie.

  2. Wstępna wizyta w Mieście Komsomolsk obejmowała wizyty w szkołach, instytucjach i przedsiębiorstwach miejskich takich jak: oddział położniczy w szpitalu miejskim, dwie placówki szkolne I-III stopnia, przedsiębiorstwa Ferrexpo Poltava Mining, Slavutich-Ruda-Ukraine Ltd. oraz Flamingo-textile. Przedstawiciele delegacji Powiatu Raciborskiego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami władz miasta Komsomolsk, podczas którego odbyły się rozmowy dotyczące ustalenia ostatecznej treści umowy partnerskiej, która została podpisana przez Starostę Raciborskiego dnia 21.09.2010r. Podczas wizyty w mieście Komsomolsk nawiązano również współpracę pomiędzy Gimnazjum nr 3 a Szkołą Średnią I-III nr 2 z rozszerzoną matematyką. Dodatkowo delegacja wzięła udział w programie kulturalnym oraz złożyła wizytę w mieście Kremenczuk podczas otwarcia ceremonii „Gong Pokoju”.

  3. W dniach 19-21 maja 2011 r. 3-osobowa delegacja w składzie starosta Adam Hajduk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Raciborskiego Brygida Abrahamczyk oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Ryszard Winiarski, przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim mieście Komsomolsk. W tym samym czasie w Międzynarodowym Festiwalu „Artystyczne Konstelacje” uczestniczyło 22 członków Zespołu Tanecznego „Łężczok”. W trakcie wizyty przedstawiciele Powiatu wzięli udział m.in. w oficjalnym spotkaniu z przedstawicielami Rady Miasta, podczas którego rozmawiano o lokalnej samorządności w kontekście integracji europejskiej. Udali się z wizytą do Szkoły Średniej nr 4, gdzie spotkali się z młodzieżą ze szkolnego klubu dyplomacji “Akcent”. Uczestniczyli także w spotkaniu nt. rozwoju demokracji z przewodniczącymi komisji Rady Miasta Komsomolsk. W kompleksie edukacyjno-szkoleniowym L.I. Bugaevska wzięli udział w ogólno ukraińskim forum studentów, a w muzeum miejskim rozmawiali z członkami grupy turystycznej „Pielgrzym”. Na zakończenie wizyty wzięli udział w koncercie galowym i ceremonii wręczania nagród podczas Międzynarodowego Festiwalu „Artystyczne Konstelacje”, w którym uczestniczył Zespół Taneczny „Łężczok”. Wykonanie tańców „Beskid” i „Cieszyn” zagwarantowało grupie zdobycie I miejsca w kategorii zespołów folklorystycznych.

  4. W dniach 15-19 czerwca 2011 r. w powiecie raciborskim z rewizytą gościła grupa taneczna "VESELKA" oraz delegacja władz partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Młodzież wzięła udział w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur, które zostały dofinansowane ze środków Powiatu Raciborskiego, natomiast delegacja oficjalna w spotkaniach i wizytach m.in. w instytucjach i placówkach podległych Powiatowi. Trzyosobowa delegacja z miasta Komsomolska, w składzie Lyudmyla Byndych - zastępca prezydenta miasta, Svitlana Kalashnik - sekretarz Rady Miasta oraz Svitlana Sheremet - specjalista ds. ekonomicznych i współpracy zagranicznej, rozpoczęła wizytę od oficjalnego spotkania z Zarządem Powiatu i Prezydium Rady Powiatu Raciborskiego, które odbyło się w tut. Starostwie. Następnie goście zwiedzili Raciborskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum w Raciborzu. W piątek delegacja zapoznawała się z funkcjonowaniem oświaty w powiecie - zwiedziła m.in.: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu. Tego samego dnia wizytowała także Szpital Rejonowy w Raciborzu, po którym oprowadzał jego dyrektor. W trakcie wizyty goście odwiedzili również gminy powiatu tj. m.in.: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Kuźnię Raciborską; wzięli udział w Pływadle i uroczyste j kolacji ze wszystkim zespołami uczestniczącymi w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur. Na zakończenie wizyty partnerzy zwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu.

  5. W dniach 17-22 maja 2012 r. zespół wokalny MIRAŻ Młodzieżowego Domu Kultury uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. "Artystyczne Konstelacje" w Komsomolsku. W festiwalu obok reprezentantów Raciborszczyzny uczestniczyli także artyści z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oprócz udziału w festiwalu młodzież miała także możliwość zwiedzenia miasta Komsomolsk, a zwłaszcza jednego z największych zakładów pracy na Ukrainie - Ferrexpo Poltava Mining – kopalni rudy żelaza.

  6. W dniach 14-19 czerwca 2012 r. z oficjalną wizytą w powiecie raciborskim gościła trzyosobowa delegacja z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Prezydentowi miasta Siergiejowi Suprunowi towarzyszyły sekretarz rady miasta Svietlana Kalashnik oraz dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki Iryna Zelenska. W powiecie gościł też zespół taneczny Remix, który uczestniczył w XII Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych "Śląsk - Kraina Wielu Kultur". Goście zwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury i obserwowali zajęcia oraz pokazy umiejętności wychowanków placówki. Delegacja ukraińska gościła także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, a następnie w tut. starostwie spotkała się z członkami Zarządu Powiatu Raciborskiego. Podczas pobytu goście uczestniczyli we wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego z Komisją Promocji i Oświaty Rady Powiatu Kędzierzyńskiego, które odbyło się w Kędzierzynie-Koźlu. Odwiedzili także gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice, oczyszczalnię i kompostownię w Raciborzu oraz uczestniczyli w festiwalowych koncertach, które odbywały się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Na zakończenie delegacja zwiedziła Spółdzielnię Meblarską "Rameta" i Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.

  7. 30 maja 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Raciborzu odbyła się konferencja pt. „Myślimy lokalnie, działamy globalnie”, w której uczestniczyła delegacja ze szkoły Komsomolskoj Szkoła I-III Stiepieniej Nr 2 w Komsomolsku.

  8. W dniach 27-29.09.2012 r. czteroosobowa delegacja II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu (dyrektor Herbert Dengel, Irena Krawczyk, Natalia Myśliwy oraz Marta Kurzydem) wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Raciborskiego Brygidą Abrahamczyk gościła w szkole średniej I-III Stiepieniej Nr 2 w Komsomolsku na Ukrainie. 

  9. W dniach 05-08.06.2013 r. w Raciborzu odbywał się II Festiwalu Piosenki Europejskiej. W festiwalu udział wzięli artyści z Raciborza, Śląska, Niemiec (partnerskie powiaty Märkischer i Elbe-Elster) oraz Czech i Ukrainy (Miasto Komsomolsk). W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów tj. niemieckiego Powiatu Märkischer i ukraińskiego miasta Komsomolsk. Uczestnicy zagraniczni, obok międzynarodowych warsztatów wokalnych, wzięli również udział w programie kulturalnym, który obejmował m.in. wizytę w Szkółce Kontenerowej w Nędzy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach. Festiwal był częścią projektu pt. "Polifonia Europy - z Niemiec przez Polskę po Ukrainę. Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury w Powiecie Raciborskim" współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

  10. W dniach 14-17 czerwca 2013 r. 16-osobowa delegacja z powiatu raciborskiego przebywała z wizytą w partnerskim mieście Komsomolsk. Mażoretki z Zespołu Tanecznego Arabeska I uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym "Artystyczne Konstelacje". Poza prezentacją umiejętności tanecznych był też czas na zwiedzanie partnerskiego miasta, park linowy, pokaz sztucznych ogni oraz integrację uczestników podczas dyskoteki "Przyjaźń". 3-osobowa delegacja oficjalna ze starostą Adamem Hajdukiem, wzięła udział m.in. w spotkaniu z Prezydentem Miasta - Sergiyem Suprunem oraz członkami Rady Miasta Komsomolsk, a także zwiedziła letni obóz sportowy dla dzieci i młodzieży Horizont. Przedstawiciele Powiatu uczestniczyli również w koncercie galowym i ceremonii wręczenia nagród Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego "Artystyczne Konstelacje". Na zakończenie zwiedzili nową kopalnię rudy żelaza w Komsomolsku należącą do przedsiębiorstwa Ferrexpo Plc.

  11. W dniach 26 - 29 września 2013 r.  w Komsomolsku, przebywała czteroosobowa reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu (Marta Kurzydem, Radek Fol, Miłosz Gorzko, Bogumiła Bąk).  Delegacja wzięła udział w 8. forum młodych dyplomatów pn. "W drodze do europejskiego domu". Gospodarzami forum była  Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5 – Ліцей" oraz dyrekcja kompleksu edukacyjno-szkoleniowego Bugaevska na Ukrainie. Forum jest organizowane od 7 lat i zdołało zgromadzić ponad 400 dzieci z różnych krajów (Mołdawia, Macedonia) i ukraińskich miast.

  12. W dniach 25 marca -  1 kwietnia 2014 r. w powicie raciborskim przebywała ośmioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. To przedstawiciele dwóch szkół, którzy wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym realizowali  program pn. "Rozwijamy nasze kultury lokalne". W siedzibie starostwa z gośćmi spotkał się starosta raciborski Adam Hajduk. W programie tygodniowej wizyty goście m.in.: zwiedzili Racibórz, w tym Zamek Piastowski, odbyli wspólne warsztaty językowe i taneczne na terenie II LO, zwiedzili opactwo w Rudach, uczestniczyli w II Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Hiszpańskojęzycznej. Ponadto uczniowie wraz z rówieśnikami z Polski udali się na jednodniową wycieczka do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Centrum Nauki Kopernik.

  13. W dniach 11-13 czerwca 2015 r. w Raciborzu odbywał się IV Festiwal Piosenki Europejskiej. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 50 wokalistów z województwa śląskiego oraz partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów (Powiaty Elbe-Elster, Märkischer, Kędzierzyńsko-Kozielski, miast Rendsburg i Komsomolsk) jak również z estońskiego miasta Haapsalu i Opawy. W tym roku poza konkursem piosenki, spotkaniem z młodzieżą II LO, odbyły się także warsztaty wokalne, festiwalowe jam session oraz koncert finałowy. Honorowy patronat nad festiwalem objęli starosta raciborski oraz prezydent Raciborza.W wydarzeniu uczestniczyło dwoje wokalistów wraz z opiekunem oraz trzyosobowa delegacja oficjalna. W trakcie pobytu delegacja udała się m.in. do Zamku w Pszczynie i wzięła udział w uroczystości 25-lecia samorządu. Młodzi wokaliści koncertowali także na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

  14. W dniach 16-18 czerwca 2016 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Miasta Horishni Plavni (zmiana nazwy miasta, dawniej Komsomolsk). Udział gości w otwarciu kaplicy zamkowej oraz jubileuszu 15-lecia partnerstwa z powiatem Märkischer Kreis. Delegacja zwiedziła także RIPOK, raciborski szpital oraz gminę Pietrowice Wielkie.

  15. W dniach 26-28 października 2016 r. w powiecie raciborskim gościła 4-osobowa delegacja z Ukrainy. W czasie wizyty goście odwiedzili m.in.: Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Raciborzu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Oczyszczalnię Ścieków w Raciborzu, firmę Eko - Okna w Pietrowicach Wielkich oraz zwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu.

  16. W dniach 19-26 sierpnia 2017 roku w  Horiszni Pławni na Ukrainie odbył się festiwal folklorystyczny „Kalinowe lato nad Dnieprem”. W festiwalu udział wzięła 20-osobowa grupa taneczna „Łężczok” z Nędzy. Tancerze reprezentowali polską kulturę i taniec wśród mieszkańców miasta oraz zespołów z Ukrainy, Serbii, Rumunii, Czech, Turcji oraz Cypru Północnego. Wyjazd zespołu został dofinansowany ze środków budżetu powiatu raciborskiego w ramach współpracy zagranicznej z ukraińskim samorządem. Z tancerzami i opiekunami spotkał się wicestarosta Marek Kurpis, który przebywał w Horiszni z dwudniową wizytą oficjalną. Podczas pobytu zwiedził m.in. szkoły i ośrodki sportowo-wypoczynkowe, gościł na Festiwalu „Kalinowe Lato nad Dnieprem”, zwiedził Ferrexpo Poltava Mining i uczestniczył w spotkaniu z władzami miasta i lokalnymi mediami.

  17. 20 maja 2018 r. na pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu odbyły się Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Prezesa MKS SMS VICTORIA Racibórz pod patronatem starosty raciborskiego. W zawodach udział wzięli zawodnicy z partnerskiego powiatu Märkischer Kreis (Niemcy, SV 08 Werdohl) i miasta Horishni Pławni (Ukraina, 10 zawodników i 2 trenerów) oraz oficjalna delegacja z Ukrainy na czele z wiceburmistrz. Młodzież z Ukrainy uczestniczyła w wydarzeniach integracyjnych z piłkarkami ręcznymi i pływakami z Niemiec i Polski, zwiedziła miasto Racibórz i wzięła udział w spływie kajakowym.

  18. W dniach 19-22 maja 2018 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja na czele z wiceburmistrz miasta Horishni Pławni. Delegacja spotkała się z członkami zarządu powiatu, wzięła udział w zawodach pływackich, zwiedziała Zamek Piastowski, Arboretum Bramy Morawskiej oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach i Kolejkę Wąskotorową. Ponadto odwiedziła ZSOMS w Raciborzu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Raciborzu.

  19. W dniach 27-29 września 2018 r. na zaproszenie ukraińskiego miasta Horiszni Płąwni 7-osobowa delegacja powiatu raciborskiego uczestniczyła w Ferrexpo Robot Fest 2018, czyli festiwalu, zawodach konstrukcyjnych i programowania robotów wykonanych z klocków LEGO. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele raciborskiego „Mechanika”. Uczniom i ich opiekunom towarzyszyła delegacja oficjalna powiatu, której przewodziła Brygida Abrahamczyk członek zarządu powiatu.

  20. W dniach 8-11 czerwca 2019 r. w powiecie gościła 2-osobowa delegacja oficjalna (zastępca burmistrza oraz dyrektor szpitala miejskiego) oraz 12-osobowa grupa pływaków i trenerów. Młodzież uczestniczyła w  Międzynarodowych Zawodach Pływackich o Puchar Prezesa MKS SMS VICTORIA Racibórz pod patronatem starosty raciborskiego wraz z zawodnikami z partnerskiego Märkischer Kreis (Niemcy, SV 08 Werdohl) oraz w programie integracyjno-sportowym. Delegacja oficjalna zwiedziła gminę Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie oraz Racibórz, udała się także na wizytę do Szpitala Rejonowego w Raciborzu oraz Domu Pomocy Spełecznej w Raciborzu.
  21. W dniach 25 - 29 września 2019 r. delegacja powiatu raciborskiego pod przewodnictwem starosty raciborskiego przebywała na Ukrainie w partnerskim mieście Horiszni Pławni. Delegacji oficjalnej towarzyszyła reprezentacja uczniów i nauczycieli z CKZiU Nr 2 "Mechanik" w Raciborzu, która wzięła udział w Ferrexpo Robot Fest 2019.
  22. 23 lutego 2022 r. w związku z nagłą inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę, starosta raciborski, Grzegorz Swoboda wysłał LIST WSPARCIA, skierowany do burmistrza Horishni Plavni, Dmytro Bykova. Starosta Swoboda zapewnił w nim, że w pełni popiera integralność oraz suwerenność terytorialną Ukrainy i wyraził głęboką solidarność z tym krajem, a szczególnie z miastem Horishni Plavni, które z Powiatem Raciborskim łączy długoletnie porozumienie o współpracy. Dodał równocześnie, że nie traci wiary w pokojowe rozwiązanie konfliktu, ale w razie realnego zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców Horishni Plavni, deklaruje gotowość do pomocy.

  23. 3 marca 2022 r. starosta Grzegorz Swoboda otrzymał list zwrotny od burmistrza Horishni Plavni, Dmytro Bykova. Włodarz naszego miasta partnerskiego podkreślił, że trwa wojna przeciwko prawom człowieka w Europie i zaapelował do wszystkich naszych zagranicznych partnerów o pomoc. W odpowiedzi pisemnej starosta raciborski Grzegorz Swoboda zapewnił, że nie pozostawimy Ukraińców samych i z całych naszych sił postaramy się, by nasza pomoc - również ta organizowana w całej Polsce – dotarła do Ukrainy jak najprędzej. Równocześnie zadeklarował chęć przyjęcia w naszym powiecie wszystkich, uciekających przed wojną mieszkańców Horishni Plavni.

  24. 10 marca 2022 r. w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, z powiatu raciborskiego do naszych zaatakowanych przez Rosję sąsiadów, w tym do miasta Horishni Plavni, wyruszył pierwszy koordynowany przez Województwo transport darów. Zorganizowane na terenie naszego powiatu centra zbiórek przyjmowały od darczyńców głównie żywność z długim terminem ważności, środki higieniczne, medyczne oraz inne artykuły pierwszej potrzeby. Na samochód załadowano aż 32 palety pełnych kartonów pomocy humanitarnej.





  25. 24 marca 2022 r. do Ukrainy wyjechały kolejne 24 palety z artykułami pierwszej potrzeby, jakie wspólnymi siłami zebrali mieszkańcy gmin powiatu raciborskiego.

  26. 29 marca 2022 r. wyruszył kolejny samochód z darami do Ukrainy. Tym razem transport zorganizowany został przez Powiat Raciborski i ładunek humanitarny przekazany został na granicy polsko-ukraińskiej bezpośrednio kierowcy z Horishni Plavni. W największej części były to środki pierwszej pomocy, o które sami prosili nasi wschodni przyjaciele i które na ich prośbę zamówiliśmy, reszta to żywność oraz inne niezbędne do życia artykuły.

  27. 1 kwietnia 2022 r. Powiat Raciborski otrzymał informację o filmowym podziękowaniu za pomoc humanitarną. Lokalna telewizja z Horishni Plavni zrelacjonowała jej rozładunek, przy którym swoje słowa wdzięczności, adresowane do starosty raciborskiego i mieszkańców Raciborszczyzny, wypowiada burmistrz miasta, Dmytro Bykov.

  28. 13 kwietnia 2022 r. bezpośrednio do miasta Horishni Plavni odbył się drugi, zorganizowany przez Powiat Raciborski, transport pomocy humanitarnej. To paczki z dwóch prowadzonych przez nas zbiórek w II liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu i w CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.


  29. 09 września 2022 r. dzięki hojności swoich mieszkańców, Powiat Raciborski zorganizował trzeci transport ładunku humanitarnego do Horishni Plavni. Za każdym razem, w odpowiedzi na tę regularną pomoc, otrzymał serdeczne podziękowania za wsparcie, solidarmość i partnerską współpracę ze strony burmistrza miasta, Dmytra Bykova.



    30. Pod koniec grudnia 2022 roku po raz kolejny udało nam się przekazać pomoc humanitarną Horishni Plavni. Tym razem jednak, kiedy rosyjskimi ostrzałami rakietowymi i atakiem dronów zagrożony był praktycznie cały kraj, było nam szczególnie trudno znaleźć kierowców chętnych do tak długiej i niebezpiecznej trasy, ale dzięki Dariuszowi i Przemysławowi Łukoszek sfinansowane przez Powiat Raciborski artykuły pierwszej potrzeby (m.in. żywność, środki opatrunkowe, ogrzewacze czy agregat prądotwórczy) szybko i sprawnie dotarły na miejsce. Tradycyjnie otrzymaliśmy już pisemne wyrazy wdzięczności od burmistrza Horishni Plavni Dmytro Bykova, który życząc mieszkańcom Raciborszczyzny wszelkiej pomyślności, podkreślił jak cenna jest nasza pomoc i jak wiele znaczy dla nich ta międzynarodowa przyjaźń. Rozładunek w Horishni Plavni zrelacjonowała również lokalna telewizja.




  30. W dniu 06 października 2023 r. w restauracji w Szymocicach odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Partnerskiego przez starostów Powiatów Raciborskiego i Nakielskiego. Tego dnia symbolicznie rozpoczęto oficjalną współpracę, którą na miejscu swoją obecnością i życzeniami wsparli przedstawiciele wszystkich partnerskich i zaprzyjaźnionych miast i powiatów. Miasto Horishni Plavni, mimo trwającej w Ukrainie wojny oraz długiej i niebezpiecznej podróży do Polski, reprezentowała delegacja w składzie: Dmytro Bykov - burmistrz Horishni Plavni, Tamila Bykova - żona burmistrza Horishni Plavni, Ivan Pavlenko - zastępca burmistrza Horishni Plavni oraz Sergii Dorota - Sekretarz Rady Miasta Horishni Plavni. To międzynarodowe spotkanie partnerskie, które odbyło się w ramach obchodów 25-lecia Powiatu Raciborskiego, miało również ciąg dalszy. W celu bliższego poznania naszego regionu oraz jego atrakcji, a także pogłębienia wzajemnych relacji, goście z powiatu nakielskiego i zza granicy zwiedzili Muzeum w Raciborzu oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

 

 

początek strony