początek strony

Powiat Elbe-Elster

Powiat Elbe-Elster leży w trójkącie landów Brandenburgii-Saksonii Anhaltu, gdzie na powierzchni 1.900 km² żyje blisko 115.000 mieszkańców.

Powiat został utworzony w 1993 roku w wyniku połączenia powiatów Finsterwalde, Bad Liebenwerda i Herzeberg. Największym miastem jest Finsterwalde wraz z 18.000 mieszkańców, natomiast siedziba powiatu – Herzberg – zamieszkiwana jest przez około 10.000 mieszkańców. W skład powiatu Elbe-Elster wchodzi 12 gmin. Nazwa powiatu wywodzi się od dwóch rzek: Elbe, która tworzy zachodnią granicę z Saksonią, oraz Schwarze Elster, dopływu Elbe biegnącego przez teren całego powiatu. Moczary wzdłuż Czarnej Elster są siedliskiem rzadkich gatunków zwierząt, m.in. zimorodków, wydr i bobrów.

Powiat Raciborski utrzymuje żywotne stosunki z Powiatem Elbe-Elster od wielu lat. Zostały one zapoczątkowane po zawarciu umowy partnerskiej z Märkischer Kreis w 2001 roku, którego oficjalnymi partnerami są Powiat Elbe-Elster oraz Hrabstwo Wrexham. Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Elbe-Elster nastąpiło 25 sierpnia 2012 roku  na terenie powiatu Elbe-Elster z udziałem Christiana Jaschinskiego Starosty Powiatu Elbe-Elster i Adama Hajduka Starosty Raciborskiego.
 

Współpraca z Powiatem Elbe-Elster

Oficjalna strona Powiatu Elbe-Elster