Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie Inspektoratu Ochrony Środowiska

2012-02-16, Czwartek

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 15.02.2012 –16.02.2012.

W dniu 15.02.2012 (środa) obszar województwa śląskiego znajduje się pod wpływem aktywnego niżu z ośrodkiem w rejonie Pomorza, w strefie frontu atmosferycznego. Napłynie nieco cieplejsze powietrze z północnego-zachodu. W dzień zachmurzenie całkowite i duże z opadami śniegu. Miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od -2 do 0ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -8ºC. Temperatura minimalna może spaść nocą do około -9ºC, a w Beskidach do około -11ºC. Wiatr dość silny, w porywach do 22 m/s, z kierunków zachodnich, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, w porywach do 25 m/s.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego ulegnie zdecydowanej poprawie. Na większości obszaru województwa jakość powietrza będzie na poziomie dobrym, a stężenia monitorowanych substancji powinny utrzymywać się w granicach swych wartości dopuszczalnych. W okresach ze słabszym wiatrem możliwe będą podwyższone poziomy stężenia pyłu zawieszonego, zwłaszcza w strefach gęstej zabudowy mieszkaniowej.

W dniu 16.II.2012 (czwartek) obszar województwa śląskiego dostanie się w zasięg oddziaływania klina wyżu azorskiego, co spowoduje przejściowe osłabienie dynamiki warunków pogodowych. W dzień zachmurzenie duże z opadami śniegu. Na północy regionu możliwe większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od -6 do -4ºC, na szczytach Beskidów około -10ºC. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych, wysoko w górach wiatr chwilami dość silny.

Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym może spowodować pogorszenie na ogół dobrej jakości powietrza w województwie śląskim. Na niektórych obszarach naszego regionu przewiduje się jakość powietrza na poziomie umiarkowanym, zwłaszcza w kotlinach i dolinach górskich na południu regionu oraz na terenie obu aglomeracji województwa śląskiego, i tam możliwe będą przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3). Stężenia pozostałych mierzonych substancji - na nieco wyższych poziomach dopuszczalnych niż w poprzedniej dobie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 15.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 14.02.2012 r.
 nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3)
- ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
- ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
 wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Wodzisławiu o 558%, Rybniku o 532%, Żywcu o 472%, Sosnowcu o 418%, Katowicach o 406%, Gliwicach o 404%, Tychach o 372%, Bielsku-Białej o 306%, Częstochowie o 250%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 188%, Dąbrowie Górniczej o 168%, Cieszynie o 132%.
- 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Żywcu o 12%, Zabrzu o 9% oraz w Wodzisławiu o 6%,
- jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3) na stacji tła miejskiego w Sosnowcu o 1%.

UWAGA: w dniu 14.02.2012 r. została przekroczona na stacjach w Wodzisławiu, Rybniku i Żywcu (7 doba), Sosnowcu, Katowicach, Tychach i Gliwicach (4 doba), Bielsku Białej (1 doba) wartość 200 µg/m3 (dla doby – próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10.

wszystkie
początek strony