Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie o przekroczeniu wartości pyłu zawieszonego

2012-02-14, Wtorek

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 13.02.2012 r. została przekroczona na stacjach w Wodzisławiu, Rybniku i Żywcu (6 doba), Zabrzu, Sosnowcu, Katowicach (3 doba) i Dąbrowie Górniczej (2 doba) wartość 200 µg/m3(dla doby – próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10 będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 14.02.2012 r. obszar województwa śląskiego będzie powoli dostawał się pod wpływ niżu z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek znad Norwegii będzie się przemieszczał w kierunku południowo-wschodnim, w rejonie Zatoki Bałtyckiej. Z północnego zachodu napływać zacznie cieplejsze, wilgotne powietrze polarno-morskie.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, niekorzystna jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego zacznie ulegać poprawie. W kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, oraz w strefach gęstej zabudowy miejskiej w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i w Aglomeracji Górnośląskiej, będą występowały jeszcze wysokie przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10; na pozostałym obszarze województwa śląskiego średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego będą umiarkowane.
W dniu 15.02.2012 r. ośrodek niżowy przesunie się nad Bałtyk. Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym spowoduje poprawę jakości powietrza w województwie śląskim. Stężenia mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach wartości dopuszczalnych. Lokalnie na obszarze kotlin śródgórskich i w strefach gęstej zabudowy miejskiej możliwe podwyższone poziomy stężeń pyłu zawieszonego.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
-unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
-zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
-ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
-ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
-rezygnację ze spacerów z dziećmi;
-ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
-unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.

Służba dyżurna
WCZK