Budżet Powiatu Raciborskiego na 2006 rok uchwalony...

2005-12-30, Piątek

Dochody w budżecie powiatu stanowią: dochody własne powiatu (m.in. dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa, subwencja oświatowa, dochody z udziału w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, dochody z opłaty komunikacyjnej i ze sprzedaży mienia) w wysokości 58 mln 59 tys. 471 zł, dotacje celowe na realizację zadań z zakresu administracji rządowej w wysokości 4 mln 935 tys. 810 zł, dotacje celowe na realizację zadań realizowanych na podstawie porozumień z organem administracji rządowej w wysokości 70 tys. 628 zł oraz dotacje celowe na realizację zadań realizowanych na podstawie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego w wysokości 2 mln 306 tys. 244 zł.

Z kolei wydatki w budżecie Powiatu to te związane z realizacją: zadań własnych powiatu (w wysokości 59 mln 108 tys. 501 zł), zadań administracji rządowej (w wysokości 4 mln 935 tys. 810 zł), zadań bieżących realizowanych na podstawie porozumień z organem administracji rządowej (w wysokości 70 tys. 628 zł), a także zadań bieżących realizowanych na podstawie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego (w wysokości 2 mln 306 tys. 244 zł).

Po stronie wydatków najwięcej, bo prawie 30 mln zł, przeznaczonych zostanie na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą. To wydatki związane głównie z funkcjonowaniem placówek oświatowych podległych Powiatowi Raciborskiemu W dalszej kolejności największą pulę wydatków stanowią wydatki związane z realizacją zadań powiatu w zakresie pomocy społecznej (12 mln 113 tys. 805 zł). Na inwestycje w budżecie powiatu na 2006 rok przeznaczono kwotę ponad 3,5 mln zł. W przyjętym do budżetu "Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Powiatu Raciborskiego na lata 2006-2008" w roku 2006 zaplanowano środki w wysokości ponad 27 mln zł z przeznaczeniem na inwestycje (m.in. budowa szpitala w Raciborzu, remonty dróg, termomodernizacja obiektów) - z kwoty tej z własnej kasy powiat wyłoży kwotę ponad 3,5 mln zł, a pozostałe pieniądze pochodzić będą m.in. z budżetu państwa i Urzędu Marszałkowskiego oraz z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej).

W budżecie Powiatu Raciborskiego na 2006 rok zaplanowano wydatki związane z funkcjonowaniem administracji publicznej w wysokości 6 mln 956 tys. 814 zł. Środki te wydatkowane będą nie tylko na bieżącą działalność Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego (tj. wynagrodzenia osobowe), ale również na inwestycje (m.in. II etap termomodernizacji budynku Starostwa przy ul. Klasztornej 6, wykonanie parkingu wewnętrznego, modernizację budynku przy Pl. Okrzei, komputeryzację Starostwa oraz promocję).