Historia lokalna ponownie zagości w raciborskim zamku

2015-04-22, Środa

19 maja w Zamku Piastowskim w Raciborzu po raz kolejny rozpocznie się cykl sześciu wykładów o historii lokalnej.  Spotkania  odbędą się w ramach projektu "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin", który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Pierwszy wykład pt. „Cygara, marcepany, pilznery, pierniki..., czyli najsłynniejsze raciborskie marki z przełomu XIX i XX wieku” wygłosi Grzegorz Wawoczny. Początek o godz. 17.00.

Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej.

Harmonogram:

19 maja 2015
Grzegorz Wawoczny - „Cygara, marcepany, pilznery, pierniki..., czyli najsłynniejsze raciborskie marki z przełomu XIX i XX wieku”,

9 czerwca 2015
Paweł Newerla - „Rody szlacheckie ziemi raciborskiej”,

8 września 2015
Bruno Stojer - „Ród Fullsteinów w Europie”,

22 września 2015
Kornelia Lach - „Życie i działalność ks. Josefa Hlubka - pierwszego proboszcza w Borucinie”,

13 października 2015
Mariusz Mrozek - „Zamki i pałace ziemi raciborskiej”,

3 listopada 2015
Ewa Koczwara, Ewa Kuźnik -  „Jerzy Schomman – życie i działalność raciborskiego pisarza i polemisty z XVI w.”.

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.