Koncert Noworoczny Starosty Raciborskiego...

2006-01-05, Czwartek

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: posłowie na Sejm RP Andrzej Markowiak i Henryk Siedlaczek, radne Sejmiku Województwa Śląskiego Jadwiga Hyrczyk-Franczyk i Gabriela Lenartowicz, a także samorządowcy gmin z terenu powiatu raciborskiego (wójtowie, burmistrzowie, przewodniczący rad gmin, radni), przedstawiciele lokalnego biznesu, nauki i kultury, kierownicy i naczelnicy referatów i wydziałów Starostwa Powiatowego w Raciborzu, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych Powiatowi Raciborskiemu.

Zaproszeni goście...

Zaproszeni goście...

Koncert Noworoczny rozpoczął Starosta Raciborski Jerzy Wziontek, który w wystąpieniu podsumował miniony już rok 2005. - Dla powiatu raciborskiego był to rok niezwykle udany - stwierdził na wstępie Starosta Wziontek.
Udało się oddać do użytku nową siedzibę Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Rejonowego w Raciborzu. - I tym samym zakończyliśmy już definitywnie przeprowadzkę naszego szpitala do nowego obiektu - mówił J. Wziontek. Udało się przeprowadzić wiele inwestycji w placówkach oświatowych, głównie inwestycji termomodernizacyjnych.
Starosta Raciborski zwrócił ponadto uwagę na sukcesy osiągane przez samorząd. Wśród nich wymienił m.in. dobrą lokatę raciborskiego szpitala w rankingu lecznic opublikowanym na łamach dziennika "Rzeczpospolita", gdzie szpital w Raciborzu znalazł się w czołówce najlepszych szpitali w województwie śląskim i na 63 miejscu w kraju. Starosta Wziontek mówił też o sukcesach młodych ludzi kształcących się w szkołach podległych powiatowi. Wspomniał o ostatnim sukcesie Kasi Dulian, która jest aktualną wicemistrzynią Europy w pływaniu na 200 m stylem klasycznym, zdobyła też V miejsce podczas pływackich Mistrzostw Świata. Wspomniał też o osiągnięciach młodzieży w licznych konkursach i olimpiadach, zdobywającej laury na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim, a nieraz i na międzynarodowym. Jerzy Wziontek przypomniał także, że od września 2005 r. w Pogrzebieniu działa Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, placówka niezwykle ważna dla powiatu.
Starosta podkreślał też owocną współpracę zagraniczną prowadzoną przez powiat. Przypomniał, że partnerami zagranicznymi Powiatu Raciborskiego są niemieckie samorządy - Powiat Märkischer i Miasto Rendsburg, a także walijskie Hrabstwo Wrexham. Przypomniał również, że w roku 2005 grono partnerów Powiatu Raciborskiego poszerzyło się o polską jednostkę samorządową - Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski. Starosta wymieniał korzyści płynące z tej współpracy dla mieszkańców powiatu. Wśród nich m.in. sprzęt dla raciborskiego szpitala (dwie karetki pogotowia z Powiatu Märkischer i drobny sprzęt medyczny), wymiana kulturalna i sportowa (udział młodzieży w konkursach, zawodach, festynach partnerskich), czy też poczynione pierwsze kroki w zakresie gospodarki.

Rok 2005 udało się zamknąć Powiatowi Raciborskiemu z dużym sukcesem finansowym. W ostatnich dniach starego roku, na konto powiatu wpłynęły bowiem dodatkowe środki w ogólnej kwocie ponad 7 mln zł. - Były to różnego typu dofinansowania pozyskane przez powiat z Banku Rozwoju Rady Europy czy z Ministerstwa Edukacji i Nauki - mówił Starosta Wziontek. - Ale większość tej kwoty, bo prawie 4 mln 400 tys. zł, była to dodatkowa subwencja oświatowa, która bardzo nas ucieszyła. Pieniądze wydatkowane zostaną już w tym roku. Na razie zastanawiamy się na co je konkretnie spożytkować - dodał Jerzy Wziontek.

Starosta Raciborski przedstawił też najważniejsze zadania, jakie samorząd powiatu chce zrealizować w nowym roku. - Służba zdrowia, oświata i bezpieczeństwo - to nasze priorytety w roku 2006 - mówił Jerzy Wziontek.
Poinformował, że w nowym roku kontynuowana będzie inwestycja budowy Szpitala Rejonowego w Raciborzu, a zamiarem Zarządu Powiatu jest uruchomienie oddziałów geriatrii i neurologii na piątym piętrze kompleksu szpitalnego przy ul. Gamowskiej. Ponadto w ramach inwestycji planuje się budowę bloku operacyjnego. Jednocześnie Starosta poinformował, że w najbliższych dniach do użytku oficjalnie oddany zostanie nowy oddział szpitalny - Oddział Intensywnej Opieki Medycznej.
W oświacie planowane są dalsze inwestycje mające na celu poprawę warunków kształcenia młodego pokolenia, czyli m.in. remonty obiektów oświatowych i zakup niezbędnego wyposażenia. W zakresie bezpieczeństwa,
Powiat Raciborski nadal będzie lobbował w sprawie budowy zbiornika "Racibórz Dolny". Starosta podkreślał, że ostatnia decyzja Komisji Europejskiej w sprawie odrzucenia projektu na dofinansowanie tej strategicznej inwestycji dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego nadodrzańskich gmin, powoduje jedynie przesunięcie inwestycji w czasie. - Dlatego nadal będziemy rozmawiać w tym temacie - stwierdził J. Wziontek.

W swoim wystąpieniu Starosta Raciborski nie ukrywał również radości i zadowolenia, że przedstawicielem Rządu RP w województwie został raciborzanin Tomasz Pietrzykowski.
- W kompetencji Wojewody Śląskiego znajdują się dwie ważne dla nas sprawy. Jest to budowa szpitala, gdyż to od wojewody zależy m.in. ile środków otrzymamy na tę inwestycję, oraz Zamek Piastowski w Raciborzu. Mamy nadzieje, że nasz wojewoda nie zapomni o naszej ziemi raciborskiej - mówił Jerzy Wziontek.
Starosta nie ukrywał też zadowolenia, że ziemia raciborska ma w Sejmie RP dwóch reprezentantów - posłów Andrzeja Markowiaka i Henryka Siedlaczka. - Z wielką radością przyjąłem propozycję Pana Posła Markowiaka, by w maju br. zostałem gospodarzem wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Mam nadzieję, że będzie to ważne spotkanie w sprawie budowy zbiornika "Racibórz Dolny" - stwierdził Starosta.

Starosta Wziontek podziękował samorządowcom za bardzo dobrą i owocną współpracę, m.in. w zakresie inwestycji drogowych. Szczególne podziękowania skierował zaś do władz miasta Raciborza, które wsparły finansowo w roku 2005 budowę szpitala i wyposażenie Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pogrzebieniu.

Po okolicznościowym wystąpieniu, w drugiej części Koncertu Noworocznego, wystąpił zespół "Frank Prus Trio" z Rybnika. Zespół tworzą: Franciszek Prus (lider zespołu, akordeon), Andrzej Kocyba (kontrabas, gitara basowa) i Jerzy "Kali" Węglarzy (perkusja, instrumenty perkusyjne). Można było usłyszeć muzykę klasyczną, jazzową i rozrywkową. Różnorodność nurtów muzycznych prezentowanych przez muzyków to ukłon w stronę słuchacza, który jest najważniejszy dla zespołu. Niezwykła interpretacja utworów daje nowatorskie, niespotykane brzmienie zespolu.

Po koncercie, zaproszeni goście udali się na poczęstunek, gdzie Starosta Raciborski Jerzy Wziontek wzniósł toast noworoczny. Starosta podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę i życzył przede wszystkim zdrowia, szczęścia i pomyślności.

wszystkie
początek strony