Młodzież z Balve gości w powiecie raciborskim...

2005-10-25, Wtorek

Młodzież z Balve i z TworkowaMłodzież z Miejskiej Szkoły Realnej w Balve (Powiat Märkischer) gości w dniach od 23 do 29 października br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Tworkowie. 25 października br. niemiecka i polska młodzież gościła w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, gdzie spotkała się ze Starostą Raciborskim Jerzy Wziontkiem oraz Kierownikiem Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Józefem Czekajło.

Miejska Szkoła Realna w Balve i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Tworkowie współpracują ze sobą od 4 lat. Każdego roku w okresie jesiennym w Tworkowie goszczą niemieccy uczniowie, zaś wiosną w Balve goszczą uczniowie z Tworkowa. W czasie tych wizyt młodzież wspólnie uczestniczy w zajęciach szkolnych, w warsztatach z różnych dziedzin, a przede wszystkim kształci język niemiecki.

Starosta J. Wziontek podczas spotkania z młodzieżą z BalvePodczas swojej wizyty w Tworkowie w dniach od 23 do 29 października br., młodzież z Balve zwiedza ziemię raciborską, gościć będzie także w Krakowie, w Wieliczce i w Oświęcimiu. 25 października br. niemieccy uczniowie gościli u Starosty Raciborskiego Jerzego Wziontka, który opowiedział im o walorach powiatu raciborskiego.

Oprócz szkoły z niemieckiego Balve, Zespół Szkół Ogólnokształcących współpracuje także ze szkołą z czeskiego Pisztu. Ponadto w ramach programu Sokrates Comenius, ZSO ma kontakty partnerskie ze szkołami z Grecji i Węgrzech. Szkoła w Balve mieści się na terenie Powiatu Märkischer, który jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego.