Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury 2005...

2005-10-03, Poniedziałek

Już po raz siódmy Starosta Raciborski przyznał swe nagrody dla animatorów kultury powiatu raciborskiego. Spośród 14 kandydatur, powołana decyzją Starosty Komisja, po zapoznaniu się i przeanalizowaniu dokonań artystycznych nominowanych, wyłoniła trzech laureatów. Są nimi: nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu Teresa Okaj, znany raciborski przyrodnik dr Jan Duda oraz założyciel i kierownik muzeum regionalnego w Bieńkowicach Blasius Hanczuch. Nagrody wręczone zostaną podczas Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego, a uroczystość uświetni koncert solistów zespołu wokalnego "Miraż" - laureatów festiwalu GAMA 2005.

Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od roku 1999, a osoby pretendujące powinny wyróżniać się w swojej działalności kulturotwórczej w jednej z następujących dziedzin: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej (muzyka, teatr, taniec, sztuki plastyczne i inne), ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Działania te powinny mieć zasięg ponadlokalny.

W tym roku nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury otrzymają: Teresa Okaj, dr Jan Duda i Blasius Hanczuch.

Dotychczas nagrodą Starosty w dziedzinie kultury uhonorowani zostali: w 1999 r. - Jolanta Dzumyk, Justyna Bindacz i Jan Kluska; w 2000 r. - Ilona Świerczek, Aldona Krupa i Paweł Newerla; w 2001 r. - Magdalena Gogół-Peszke, ks. Hubert Mikołajeci dr Ryszard Kincel, w 2002 r. - Krystyna Kozłowska, Grazyna Tabor i Irena Hlubek; w 2003 r. - Maria Wojtczak z Zobolewiczów, ks. Jan Rosiek i Piotr Libera oraz w 2004 r. - Elżbieta Biskup, Bolesław Stachow, Barbara Kasza, Janusz Nowak i ks. Antoni Strzedulla.

Nagrody w dziedzinie kultury wręczy uroczyście Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek podczas Powiatowej Inauguracji Roku Kulturalnego, która odbędzie się 6 października br. o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu przy ul. Stalmacha 12. Uroczystość uświetni koncert solistów zespołu wokalnego "Miraż", laureatów festiwalu GAMA 2005 - Hanny Hołek i Tomasza Orlińskiego. Uroczyście otwarta zostanie także wystawa prac malarskich Siergieja Michałowskiego ze Lwowa i Barbary Kaszy z Tworkowa.

Sylwetki laureatów nagrody Starosty Raciborskiego
w dziedzinie kultury w 2005 roku

Teresa Okaj - nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, założyciel "Izby Śląskiej" w Zespole Szkół Ekonomicznych i realizowanie w niej "Podwieczorków Śląskich" Jej byli 2 uczniowie są obecnie wybitnymi aktorami młodego pokolenia teatru i filmu polskiego (Magdalena Walach i Mirosław Kotowicz). Pani Okaj od 15 lat współpracuje z Klubem Olimpijczyka "Sokół" w Raciborzu, gdzie współtworzy i jest główną autorką opraw artystycznych imprez sportowych odbywających się na terenie powiatu, kraju, a także poza jego granicami. Współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej organizując m.in. promocje poezji raciborskich poetow.

Jan Duda - dr nauk leśnych, w latach 1967-1991 pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Poznaniu, 1991-1997 dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogrzebieniu, opublikował wiele artykułów w czasopismach przyrodniczych i wygłosił kilka referatów, w 1997 r. został jednym z liderów edukacji ekologicznej w Raciborskim Centrum Edukacji Ekologicznej. W 1995 r. był zaangażowany w sprawę powołania czasopisma "Przyroda Górnego Śląska", gdzie pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Programowej oraz członka Kolegium Redakcyjnego tego kwartalnika. Wydał książku - albumy takie jak: "Osobliwości przyrodnicze województwa śląskiego", "Osobliwości przyrodnicze Raciborza", "Ogrody botaniczne w Polsce", "Parki narodowe". Jest pomysłodawcą i jednocześnie realizatorem idei utworzenia Arboretum Bramy Morawskiej w raciborskim lesie Obora.

Blasius Hanczuch - założyciel i kierownik muzeum regionalnego w Bieńkowicach. Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku z końca XIX wieku, który dzięki inicjatywie Pana Hanczucha został uratowany od zniszczenia. W muzeum znajdują się mapy Śląska od 1544 r. do XIX wieku oraz różne przedmioty z regionu raciborskiego od czasów prehistorycznych do średniowiecza.