Nie ma zagrożenia powodzi roztopowej dla Raciborszczyzny, a służby są przygotowane na wiosenne wezbrania...

2006-02-22, Środa

Posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku poprzedzone było przeglądem urządzeń i obiektów hydrotechnicznych w gminach. Przeglądu tego dokonali przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu oraz urzędów gmin z terenu powiatu raciborskiego. Ponadto dokonano zbilansowania środków i materiałów zgromadzonych w magazynach przeciwpowodziowych.

Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przewodniczy Starosta Raciborski, a w jej pracach uczestniczą również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Raciborzu.
Przedstawiciele RZGW i Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych złożyli podczas posiedzenia informację o stanie technicznym administrowanych przez nich obiektów i urządzeń hydrotechnicznych. Ponadto Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu, st. bryg. Andrzej Brzozowski, przedstawił informację o siłach i środkach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu.

Po zapoznaniu się z wynikami przeglądu i przedstawionymi informacjami, komisja stwierdziła, że urządzenia i obiekty ochrony przeciwpowodziowej zlokalizowane na terenie powiatu raciborskiego są sprawne do funkcjonowania w warunkach wiosennych wezbrań. Ilość zgromadzonych w magazynach przeciwpowodziowych środków i materiałów oraz ich stan pozwala na podjęcie przez gminy działania w przypadku wystąpienia wezbrań wód.

Komisja pozytywnie przyjęła działania podjęte przez Starostę Raciborskiego Jerzego Wziontka już 1 lutego br. Wtedy to Starosta jako szef OC powiatu polecił Prezydentowi Racibórz oraz burmistrzom i wójtom gmin podjęcie działań mających na celu udrożnienie cieków kanalizacyjnych i melioracyjnych w celu umożliwienia spływu wód powstających z nadmiaru topniejącego śniegu. Zdaniem specjalistów w zakresie meteorologii i ochrony przeciwpowodziowej, Raciborszczyźnie nie zagraża katastrofa powodzi roztopowej, jedynie mogą wystąpić wezbrania nie powodujące znacznych strat dla mienia i ludzi.

Utrzymujące się optymalnie korzystne warunki atmosferyczne pozwalają stwierdzić administratorom obiektów i urządzeń hydrotechnicznych oraz kierownikom służb, inspekcji i straży ich przygotowanie do mogących wystąpić wezbrań wiosennych. Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zaleciła jednak Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu stały monitoring stanu wód oraz obiektów i urządzeń z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej i ewentualnych wezbrań. Na internetowej stronie Powiatu Raciborskiego (www.powiatraciborski.pl), w ramach publikowanego codziennie raportu o zagrożeniach, umieszczane są aktualne wskazania stanu wód na wodomierzach zlokalizowanych na terenie powiatu. Ponadto w jednym z poradników dotyczących zagrożeń, również dostępnych w raporcie, opublikowano instrukcję pożądanych zachowań w przypadku zagrożenia powodziowego.