2003-09-12, Piątek
Niemieckie Miasto Rendsburg podpisze umowę o partnerskiej współpracy z Powiatem Raciborskim. Niedawno Rada Miasta Rendsburga podjęła w tej sprawie uchwałę. Wiadomość tę przekazał Staroście Raciborskiemu Henrykowi Siedlaczkowi radny Rady Miasta Rendsburg Fritjof Wilken, który 12.09.br. gościł z roboczą wizytą w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Kontakty partnerskie Powiatu Raciborskiego z niemieckim miastem Rendsburg trwają od 2000 r. Wyrosły one na bazie trwającej już kilka lat współpracy Szkoły Podstawowej w Rudach (powiat raciborski) ze szkołą w Rendsburgu, w ramach projektu współpracy międzynarodowej Commenius. W projekcie tym, obok szkół w Rudach i Rendsburgu, uczestniczą szkoły z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Współpracę tę po stronie polskiej zapoczątkował ówczesny dyrektor rudzkiej podstawówki, później Etatowy Członek Zarządu Powiatu, a obecnie Starosta Raciborski – Henryk Siedlaczek. Współpraca międzyszkolna oraz kontakty osobiste Henryka Siedlaczka stały się podstawą do nawiązania oficjalnych kontaktów partnerskich pomiędzy Miastem Rendsburg i Powiatem Raciborskim. W 2001 r. podpisany został list intencyjny o współpracy pomiędzy samorządami. W ostatnim czasie Rada Miasta Rendsburg podjęła uchwałę w sprawie podpisania porozumienia o partnerstwie z Powiatem Raciborskim. Goszczący 12.09.br. z roboczą wizytą w Starostwie Powiatowym w Raciborzu radny Rady Miasta Rendsburga Fritjof Wilken przekazał tę informację Staroście Raciborskiemu Henrykowi Siedlaczkowi. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, Powiat Raciborski będzie jednocześnie ostatnim samorządem, z którym Miasto Rendsburg podpisze oficjalną umowę o współpracy. Jak przyznał w rozmowie ze Starostą Siedlaczkiem Fritfon Wilken, „dbać należy o stare już i sprawdzone przyjaźnie”. Toteż w przyszłym roku w Rendsburgu zaplanowano uroczyste obchody z okazji 50-lecia partnerstwa Rendsburga i francuskiego Vierson. „Trzeba również dbać o nowe przyjaźnie” – dodał Wilken. Rendsburg zamierza dalej współpracować z Powiatem Raciborskim w zakresie wymiany młodzieży. Przypomnijmy, w dniach od 14 do 18 września br., na zaproszenie Miasta Rendsburg, czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu weźmie udział w „Baltic Meeting 2003” – międzynarodowym spotkaniu nauczycieli szkół zawodowych z Polski, Węgier, Litwy i Niemiec. W przyszłym roku z kolei w Rendsburgu odbędzie się wielka impreza z udziałem partnerów zagranicznych niemieckiego miasta pn. „Dni Sportu i Kultury”, do udziału w której Powiat Raciborski otrzymał już oficjalne zaproszenie. Szczegółowy zakres współpracy Rendsburga i Powiatu Raciborskiego zostanie omówiony podczas wizyty już w 2004 r. Burmistrza Rendsburga Andreasa Breitnera w Raciborzu.