O możliwościach korekcji wad postaw w raciborskim MOS-ie

2017-02-09, Czwartek
 

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu jest jedyną placówką na terenie powiatu raciborskiego, specjalizującą się w wykorzystaniu metody ćwiczeń asymetrycznych na zajęciach gimnastyki korekcyjnej. Autorem tej metody jest Ryszard Harężlak – główny konsultant Stowarzyszenia „Dbaj o kręgosłup” w Bielsku-Białej a dzięki ścisłej współpracy z raciborskim MOS – em, asymetryczna koncepcja korekcji skolioz od wielu lat jest skutecznie wykorzystywana w pracy terapeutycznej prowadzonej przez Artura Krawca.

W trudnym procesie korekcji skrzywień kręgosłupa bezwzględnie wymagane jest zaangażowanie rodziców, którzy są bezpośrednio zaangażowani w prowadzenie ćwiczeń domowych, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jako dopełnienie wprowadzonych ćwiczeń asymetrycznych, powodujących każdorazowo najpierw korekcję, a z biegiem czasu hiperkorekcję (czyli odwrócenie) skrzywienia. Stosowane są ćwiczenia asymetryczne wolne, ćwiczenia elongacji z obciążeniem oraz redresji. Proces korekcji niejednokrotnie trwa kilka lat, a uzyskiwane efekty pozwalają na uniknięcie zabiegu operacyjnego.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że częstokroć zabieg operacyjny nie przynosi trwałych  spodziewanych efektów terapeutycznych, gdyż zazwyczaj wartości sprzed operacji ulegają poprawie jedynie na krótki okres czasu. Natomiast ćwiczenia asymetryczne pozwalają pozytywnie rokować na przyszłość i stwarzać możliwości wyboru drogi zawodowej, nie ograniczając tych wyborów w tak dużym stopniu jak w przypadku zabiegu operacyjnego.

Na uwagę zasługuje fakt, że w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu całkowita korekcja skrzywień kilku- a nawet kilkunastostopniowych staje się powszechną praktyką, a cierpliwość w pracy i wielka determinacja zaowocowała sukcesem terapeutycznym będącym ewenementem w skali kraju.

Jeden z wychowanków Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu - Aleksander rozpoczął proces korekcyjny w placówce w roku 2013. Wówczas zlecono wykonanie zdjęcia RTG kręgosłupa ze względu na widoczny w badaniu ortopedycznym stopień skrzywienia oraz dużą rotację kręgów. Po wykonaniu zdjęcia RTG w roku 2014 określono skoliozę dwułukową odcinka piersiowego prawostronną z rotacją 1,4 cm i piersiowo-lędźwiową lewostronną o wartości kątowej 78o według skali Cobba z rotacją 2,5 cm. Opracowano specjalny program ćwiczeń w oparciu o w/w metodę. Proces korekcji trwał ponad dwa lata i uzyskany dziś efekt w postaci poprawy o 22o w skali Cobba  należy zaliczyć do wielkich sukcesów terapeutycznych możliwych do osiągnięcia dzięki zastosowaniu metody ćwiczeń asymetrycznych, choć terapeuci z  Międzyszkolnego  Ośrodka Sportowego w Raciborzu zdają sobie sprawę, że nie jest to jeszcze koniec procesu korekcyjnego.

Obecnie na zajęcia korekcyjne do ośrodka uczęszcza 360 dzieci z powiatu raciborskiego.

wszystkie
początek strony