O nawiązaniu współpracy gospodarczej w Wrexham...

2005-11-15, Wtorek

Przedstawiciele Powiatu Raciborskiego uczestniczyli w spotkaniach, w ramach odbywającego się w dniach od 7 do 11 listopada br. Tygodnia Biznesu w Wrexham. Rozmowy, z udziałem partnerów zagranicznych Hrabstwa Wrexham (czyli Powiatu Märkischer i Powiatu Raciborskiego), dotyczyły głównie nawiązania współpracy partnerskiej w zakresie gospodarki.

Powiat Raciborski reprezentowali Wicestarosta Adam Hajduk i Tatiana Kuder, po. Kierownika Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Gościli oni w Wrexham w dniach od 10 do 11 listopada br. Oprócz Powiatu Raciborskiego, w spotkaniach uczestniczyli też przedstawiciele Powiatu Märkischer.

10 listopada br. delegacje partnerskich powiatów spotkały się, by omówić możliwości i zasady współpracy gospodarczej. Powiat Raciborski dopiero zaczyna współpracę w tym zakresie, toteż będzie bazować na doświadczeniach Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham, które to samorządy współpracują od 35 lat. By rozpocząć zagraniczną współpracę gospodarczą, trzeba zidentyfikować wszystkie podmioty gospodarcze działające na terenie powiatu raciborskiego. Następnie należy opracować folder gospodarczy, grupujący podmioty według branż. Taki folder będzie bowiem pomocny w dopasowywaniu ewentualnych partnerów gospodarczych z Wrexham, Märkischer i Raciborza. Stworzenie takiej bazy gospodarczej wiąże się z dużymi kosztami. Sfinansowanie tego przedsięwzięcia możliwe jest jednak w ramach realizowanego wspólnie przez powiaty partnerskie projektu "Innofire - Międzyregionalna współpraca dla rozwoju regionalnych przedsiębiorstw innowacyjnych". Projekt skupia się głównie na branży medycznej, ale Powiat Raciborski będzie mógł rozszerzyć jego zakres, a to z uwagi na fakt, iż Polska jest nowym członkiem Unii Europejskiej i nie ma doświadczenia w tworzeniu baz gospodarczych.

Z kolei 11 listopada br. odbyło się spotkanie w ramach projektu "Innofire". Uczestniczyli w nim partnerzy projektu, czyli Powiat Raciborski, Powiat Märkischer i Hrabstwo Wrexham oraz przedstawiciele branży medycznej. Zaprezentowano przykłady wizytówek firm przede wszystkim uwzględniając możliwości nawiązania zagranicznej współpracy partnerskiej z innymi podmiotami.

Ponadto w tym samym dniu przedstawiciele Powiatu Raciborskiego przedstawili stronie walijskiej (Hrabstwo Wrexham) możliwości współpracy z polskimi przedsiębiorcami. Było to pierwsze tego typu spotkanie o charakterze informacyjnym. Przedsiębiorcy z Wrexham, gdzie działają głównie duże firmy bazujące na nowych technologiach, zainteresowani są współpracą z polskimi przedsiębiorcami.

Podczas wizyty w Wrexham, Powiat Märkischer zaprosił Powiat Raciborski do wspólnej prezentacji na targach gospodarczych w Lipsku.